10 Януари 2025, 05:00 Днес (0) | Вчера (3)

Олег Недялков: В бизнеса най-важни са хората

05 Декември 2003 в-к "Пари" по статията работи:
A+ A-

Всичко е след "обаче"

 В бизнеса най-важни са хората. България се нуждае от модерно мислещи хора. В моята практика вече не ми се налага да обяснявам тази очевидна истина. Създаването на истински лидери изисква много време и усилия. Не мога да не се върна към времето, когато стартираха промените, в началото на 90-те години, когато се формираха моделите за преструктуриране не само на институциите и пазара у нас, но и на мисленето на хората, желанието и ентусиазмът им да осъществят промените в името на едно по-добро бъдеще. Това беше времето, когато всички четяхме книгата на проф. Милети Младенов "За банките при капитализма", единствената, която ни "откриваше завесата" към западния модел на банкиране. Първите ни срещи и семинари, които той организира за българските банкери, преди да поеме поста на подуправител на централната банка.
Никога няма да забравя и специално организираното литийно шествие в навечерието на Никулден 1990 г. с участието на българските банкери, последвано от учредяването на Асоциацията на търговските банки, инициирано по онова време от Емил Хърсев, подкрепено и аплодирано от всички банкови институции в България. Тогава, в зората на промените, се наложи да се замислим сериозно и над думите на Емил Хърсев, че
 
"В БЪЛГАРИЯ БАНКИТЕ СА ПОВЕЧЕ ОТ БАНКЕРИТЕ"
казани в контекста на липсата на сериозни банкови капитали, умения и опит в търговското банкиране. Всички признавахме тогава, че по същество единствената търговска банка в България бе Булбанк, от която черпехме опит и умения за въвеждането на по-добра практика в банковия сектор. Това бе времето на ентусиазма и желанието за единение на банковата система и непрекъснато развитие. Имаше визия за българската банкова система и ние работехме за нейната реализация. Емблематично за системата бе създаването на Закон за банките и кредитното дело, първите регулации за капиталова адекватност, големи и вътрешни кредити, ликвидност, вътрешен контрол и пр. Промените и новият начин на управление се усетиха най-ясно от служителите на всички нива в банковата система при въвеждането на банковите унифицирани стандарти и новия сметкоплан в търговските банки. По онова време Емил Хърсев се открояваше ярко с иновативното си мислене и ясна стратегия за предстоящите промени в банковата система на страната. Разработените и въведените под негово ръководство банкови унифицирани стандарти и сметкоплан за търговските банки бяха инструменти от "ново поколение" за банковото счетоводство на търговските банки. По този начин банковата гилдия го призна като безспорен авторитет и иноватор.
Точно в тези условия няколко души ентусиасти създадохме и реализирахме първия проект за банкова консолидация в България посредством доброволното сливане на 22 търговски банки, основаващ се на американския модел за рейтингиране на банки CAMEL. Усилията си струваха, още повече че моделът се възприе и от Банковата консолидационна компания като определящ при оценката на банките в процеса на осъществяване на консолидацията на банковите капитали в България.
Не мога да забравя значимата роля за осъществяването на тези важни процеси на моите приятели проф. Тодор Вълчев, Емил Хърсев, Милети Младенов, Любомир Филипов, Ганчо Колев, Камен Тошков, Стоян Шукеров, Чавдар Кънчев, Кирил Калинов, Венцислав Антонов, Пламен Петров, Владимир Ташков, Димитър Димитров, Елен Георгиев, Пеньо Хаджиев, Иван Димов. Великолепните прависти, които очертаха правната рамка и подготвиха юридическата реализация на проекта - проф. Огнян Герджиков, Димитър Ананиев, Тони Кръстев, Ренета Петкова. И, разбира се, хората, които подготвиха проекта - Пенка Недялкова, Петя Цекова, Емилия Иванакиева. Иванка Василченко, Антон Лазаров, Никола Райковски, Стоян Стоянов се включиха в проекта в един от трудните му етапи, началния - техническото осъществяване на консолидацията - изграждането на консолидиран баланс и отчет, единни банкови сметки, единна система за разплащания и единна клонова мрежа. Стилиян Вътев и Радка Тончева продължиха проекта в най-комплицираните му етапи - предприватизационната и приватизационната фаза, после фазата на преструктурирането и рационализацията - до най-добрата банка днес, "съхранила българските банкерски традиции". Много други хора помагаха и работеха за реализацията на този мащабен проект и за каузата за укрепване на банковия сектор в България. Това бе ядрото на развитието.
Времената бяха трудни, времена на промени, на драстични изменения в средата и мисленето. Времена, които формираха усещането за свобода и значимост от участието в процесите. И зад всичко това стояха хората, които не работеха просто "в банките", а "за банките". Капитал, който се оказа с изключителна мощ за банките! Изключително умните ни, мислещи и талантливи хора! Те разбираха всичко и със своята работа и корпоративна лоялност успяваха да "тушират" трудностите в предприватизационния процес на преструктуриране на българската банкова система, които всички ние няма да забравим - тежките ликвидни кризи и последвалите фалити за 16 банки от системата. Отново искам да подчертая, че именно хората бяха тези, без които нямаше да можем да реформираме банковата система, да преодолеем кризата през 1996 г. и да възстановяваме в днешни дни доверието към нея. Днес можем да кажем, че "Пътят на промените в българската банкова система мина през Долината на сълзите", ако перифразирам международно известния учен и икономист и един от консултантите за България Джефри Сакс. Една перифраза, която ще ни напомня винаги за трудния път на българската банкова система от консолидацията и преструктурирането към осъзнатото поемане на социалната отговорност към обществото и хората.
 
ХОРАТА - ТЕ ПРОСТО СА ВСИЧКО В БАНКИРАНЕТО
Те са най-силното конкурентно предимство, което една банкова институция може да притежава. Банките не са силни толкова със своите офиси, банково оборудване, име, имидж или пари. Просто това са Хората, които работят за тях и отговарят за всичко. Банкирането е обслужване на хора, бизнес между хора. Когато ние продаваме нашите услуги, когато предлагаме своите цени или развиваме нови продукти, ние зависим за всичко това от хората, от уменията им да предлагат банковите продукти и услуги, от уменията им да изграждат доверие и здрави партньорства с клиентите ни - също хора.
Трите думи, които отразяват същината на съвременния мениджмънт днес, са:
 
ИНВЕСТИЦИИ, ИНОВАЦИИ И ЧОВЕШКИ КАПИТАЛ
Това са и "трите кита", върху които всеки бизнес би могъл да се развива успешно. Но фундаментът са хората и обединението на усилията им в постигането на стратегиите. Лозунгът, залегнал в основата на българския герб - "Съединението прави силата", трябва да се превърне в основно мото на българските банки. Граници пред свободните пазарни отношения не трябва да съществуват. Дори и най-добрия бизнесклимат да имаме, притокът на свеж капитал надали би се увеличил значително, ако останем малки и разделяни от наложени противоречия и тесни корпоративни интереси. Никак не ми се иска сами между себе си да налагаме принципа "разделяй и владей". Прогресът ще обхване всички сфери на банкирането и финансовата култура само когато за това са създадени подходящите институционални условия. Последиците от влиянието на банковите институции за съвременната практика се изразяват в изясняването на това, че моделите за управление са специфични за определено състояние на институционалните ограничения. Те се променят във времето и при всички случаи зависят от конкретните хора, които ги осъществяват.
Промените в съвременната действителност обикновено се възприемат като технологични и икономически процеси и затова е толкова важно да се осъзнаят човешките измерения на реалността, повлияна от тези процеси. В този смисъл човешкият фактор като измерение на реалността се проявява чрез влиянието на институциите. Ако това не се разбира, осмисля и решава практически, ще се окаже, че ние сами сме източник на препятствия, които спират свободния напредък.
Развитата конкурентно-пазарна икономика може да се разглежда като функция на институционалната среда, която е подготвена положително да реагира на индивидуалните инициативи за промени, за иновации и за приспособяването й към тях. Участието на хората в тези процеси се оказва определящо, а трансформирането на знанията, получени както от науката, така и от практиката - в умения и в енергия, която осигурява развитието. Така мисля. Това са базисни принципи. Банкирането и хората в него не започват нито от началото на 90-те години, нито от днес. То е вековно дело и в основата си се базира на принципи като приемственост на опита и добрата практика,
 
НАЛАГАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛИЗМА И ИЗГРАЖДАНЕ НА ЧЕСТНОСТ И ВЗАИМНО ДОВЕРИЕ
Съвсем наскоро новият управител на БНБ Иван Искров ни върна към тези принципи, общовалидни и утвърдени в международната практика под различни форми, като първата му среща след встъпването му в длъжност бе с всички предишни управители на централната банка. Достойно начало, поето от достойни хора!
Така банковата институция, превърнала се в традиция, основана върху индивидуалния опит, налага новите модели на банкиране, родени по еволюционен път - този на индивидуализма и на саморегулирането. Тази традиция е главното днес в съдържанието на неформалните ограничения, възприемани като елемент на междубанковата конкуренция. В конкуренцията участват не просто различните банки и различните форми на собственост, а икономическите, юридическите и законодателните субекти с тяхната ценностна система, реализирани чрез хората - двигателя на социалната динамика. А банкерът трябва да улавя динамиката на промените и скоростта на времето. В противен случай то ще го "задмине" и остави изолиран в безкрайността.
Ние сме в навечерието на Никулден, професионалния празник на банкерите. Искам да поздравя всички банкови мениджъри, банкови служители и мои приятели! Да сте живи и здрави и с много успехи в банковия бизнес! Най-добрите получиха различни призове за своята дейност! Искам да ги поздравя! Получаването на професионален приз е знак за признанието на банковата гилдия, уважение и респект към постигнатото от лидерите в банковия сектор. Разбира се, тoва е приятен стимул. Но да не забравяме, че латинската дума stimulus значи остен - или онова нещо, което ни "ръчка" да вървим напред дори когато е невъобразимо трудно!
Уважаеми колеги, драги приятели! Честит празник! Бъдете здрави и вървете напред!
 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 09 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9014
GBP 2.4796 2.4887 2.3450
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив