25 Януари 2025, 18:06 Днес (0) | Вчера (2)

Пенсионните фондове дават по 11% за година

19 Март 2004 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Над половин млрд. лева са активите на частните пенсионоосигурителни дружества

Серия от проверки в различните пенсионноосигурителни дружества и управляваните от тях пенсионни фондове показаха, че представените данни за разпределения доход по партидите на осигурените са верни. Ревизиите бяха  наредени със заповед на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Осигурителен надзор" Бисер Петков.
Резултатите потвърдиха че средната брутна доходност за 2003 г. на доброволните пенсионни фондове е 11,09%, а  нетната -  9,97%. Постиженията на повечето компании са близки. Фондовете са спазвали закона, като са задържали за себе си 10% от дохода.
След разпределянето по индивидуалните осигурителни партиди в ППФ и УПФ, от средствата в тях се удържа и инвестиционна такса в размер на 1% годишно.
Пенсионноосигурителните дружества в страната завземат все по-големи територии. С всяка измината година расте делът на активите им спрямо брутния вътрешен продукт. Той вече достига 1.46 % и ще продължи да се увеличава за в бъдеще. Фондовете за допълнително пенсионно осигуряване вече управляват над половин милиард лева като балансови активи, но най-впечатляващо е 51 процентното  увеличение на този показател в сравнение с 2002 година.
Най-предпочитаните активи, в които се влагат парите на осигурените са ценните книжа, издадени или гарантирани от държавата. При всички видове пенсионни фондове делът на тези инвестиции е повече от половината от управляваните пари. При универсалните пенсионни фондове, където се осигуряват родените след 1959 г. процентът е дори 71.
Депозитите са друго привлекателно вложение. От всеки седем лева, управлявани от пенсионноосигурителни фондове средно един се държи в банка. Ценните книжа, приети за търговия на регулираните пазари и ипотечните облигации, издадени от банки са другата алтернатива за инвестиции. Очаква се интересът особено към ипотечните облигации да се увеличава, при това не само от страна на пенсионните дружества. 
В портфейла на фондовете има и няколко вида вложения, които не са чак толкова популярни. Това са например инвестиционните имоти и общинските облигации. А под половин процент от сумите са изнесени в чужбина.
Забележителното в случая е, че високата доходност на инвестициите е постигната при следване на консервативна политика. По начало изборът на вложения е доста ограничен от законите на страната, заради високите изисквания за сигурност, поставяни към управлението на парите на осигурените. Все пак е налице нарастваща портфейлна диверсификация.
Друга интересна черта на пенсионноосигурителния пазар е увеличаващата се концентрация. Три дружества - ПОК "Доверие", ПОК"Съгласие" и ПОД "Алианц България" АД държат над 80 % от пазара като брой на осигурените лица. Подобна е картината и ако се смятат управляваните ресурси.
Средната доходност за 2003 г. на професионалните пенсионни фондове е 11,00%, а на универсалните - 11,23%. За 2003 г. среднопретеглената доходност, определена на база дела на активите на всеки от фондовете в общата маса на активите на всички фондове от съответния вид при професионалните пенсионни фондове е 11,01%, а за универсалните пенсионни фондове - 10,99%.
Информацията за доходността на ППФ включва данни за постигнатата доходност за едногодишен и двугодишен период, а за УПФ за едногодишен и 21-месечен период, който обхваща периода началото на дейността им до края на 2003 година. За да има съпоставимост на постигнатите резултати от съответните фондове са представени данни за средноаритметична доходност  за съответния вид фонд, среднопретеглена доходност, средния лихвен процент по левовите депозити за 2003 г., ръст на инфлацията за 2003 година.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив