24 Януари 2025, 13:15 Днес (0) | Вчера (0)

Предизвикателствата пред бизнес империята на Кюлев предстоят

31 Октомври 2005 18:46 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Конкуренцията вече точи зъби за големите корпоративни клиенти на ДЗИ, към дружеството има сериозен интерес и от страна на световни застрахователи

Наглата стрелба срещу банкера Емил Кюлев миналата седмица изправи на нокти цялата държава. Не само защото стана ясно, че всеки може да бъде разстрелян посред бял ден на оживен булевард в центъра на София. Това си го знаехме и преди, макар и да не искахме да си го признаем. Оказа се, че дори и многото пари, и тесните връзки с властта и спецслужбите не са достатъчна гаранция за нечий живот. А когато колата се обърне, пътища много, както е казал мъдрият български народ. Веднага след убийството беше мобилизирана цялата държавна машина. МВР работи по всички възможни и невъзможни версии. Едва ли обаче са много хората, които вярват, че ще бъде открит убиеца на Емил Кюлев, а още по-малко – поръчителя на убийството.
Затова пък е интересно какво ще се случи оттук нататък с Българската финансова група ДЗИ, чийто собственик беше убитият. Публична тайна е, че у нас големите икономически групи обикновено са изградени около една личност. И колкото по-силна е тя – като лични контакти и далновидност, толкова по-просперираща е и съответната група. В този смисъл на ДЗИ предстоят нелеки месеци, през които мениджмънтът на отделните дружества ще трябва да докаже своя професионализъм.
Финансовите резултати за деветмесечието показват, че ДЗИ АД и „ДЗИ – Общо застраховане” са лидери съответно на животозастрахователния и на общозастрахователния пазар у нас. ДЗИ Банк пък е осма по големина банка в България, като работи предимно с корпоративни клиенти. Голямото предизвикателство пред групата е сега да успее да запази тези свои позиции във финансовия сектор у нас.
Пред INSURANCE.BG прокуристът на ДЗИ Валери Алексиев заяви решимостта на оперативното ръководство да изпълни предварително заложения план за 2005 г., според който общият премиен приход на двете застрахователни дружества на групата към края на тази година трябва да надхвърли психологическата граница от 200 млн. лева. На пръв поглед това е повече от лесно, като се има предвид, че за деветмесечието общият резултат на двете застрахователни компании на ДЗИ е близо 160 млн. лева. Това означава, че е необходимо да се „съберат” още малко над 40 млн. лв., при отчетен приблизително 30 млн. лв. премиен приход за традиционно неактивните летни месеци. Дали обаче тази цел ще се окаже постижима за ДЗИ в новата ситуация, можем само да гадаем. Причината е, че тепърва предстоят търговете на големите фирми и държавни ведомства за сключване на застраховките за техните автомобили и имоти за 2006 г. А е публична тайна, че в повечето случаи решаващи за крайния избор на тези клиенти са личните контакти на застрахователите с тях. Задачата на ДЗИ се усложнява и от факта, че все още не е ясно дали догодина ще останат в сила минималните лимити за „Гражданска отговорност”. По този въпрос вероятно ще има окончателно решение едва след изтичане на сроковете за подаване на офертите за участие в търговете за големите договори. А точно постъпленията от тези договори правят сериозните финансови резултати на застрахователите у нас.
Едни конкурентни условия за „Гражданска отговорност” 2006 биха дали сериозен шанс на „ДЗИ – Общо застраховане” да запази портфейла си от задължителните застраховки на граждани. Само това обаче едва ли ще бъде достатъчно дружеството да задържи лидерската си позиция на общозастрахователния пазар у нас.
Рискът от загубата на големи клиенти за ДЗИ едва ли ще намалее и след изтичането на критичните два месеца до края на тази година. Конкуренцията в застраховането у нас е много силна. Останалите водещи застрахователи вече подготвят съблазнителни оферти за корпоративните клиенти на ДЗИ и няма да се откажат да пробват да откъснат апетитните парчета от бизнеса на Кюлев, дори това да им струва по-продължителни усилия. Не случайно една от обсъжданите в публичното пространство версии за целта на убийството на банкера е точно преразпределяне на бизнеса. В най-новата ни история вече има подобен пример – след убийството на Илия Павлов не остана почти нищо от блясъка на неговата корпорация. Сега е ред на Българската финансова група ДЗИ да опровергае или да потвърди на практика тази теория. Въпреки че според запознати причината за покушението не е свързана със застрахователния бизнес на жертвата.
Един от сравнително добрите изходи за ДЗИ е продажбата му на сериозен чужд инвеститор. Според запознати интерес към дружеството след приватизацията му са проявявали големи световни застрахователи като италианската „Дженерали”, австрийските „Винер щетише” и „Юника” (която е подразделение на „АКСА”), немската HDI и др. Отговорът на Кюлев обаче е бил един и същ: „Не продавам”. Това е логично, като се има предвид, че според приватизационния договор новият собственик няма право да препродава дружеството през първите три години след покупката му. Този период изтече в края на август 2005 г. Това развързва ръцете на наследниците на Кюлев да започнат преговори за евентуалната продажба на ДЗИ. Друг е въпросът на каква цена би била спазарена компанията от тях, като се има предвид, че задължителният в тези случаи преглед на финансовото й състояние от купувачите обикновено продължава с месеци.
Предвид изложеното първоначалната реакция на инвеститорите в акциите на ДЗИ е логична. Веднага след новината за убийството на Емил Кюлев книжата на неговата финансова група рязко понижиха стойността си, след което търговията с тях беше спряна до края на седмицата, в съответствие с правилника на Българската фондова борса. След първоначалния шок обаче днес акциите на дружествата на ДЗИ започнаха да възвръщат цените си.
За убийството на Кюлев се разбра и на международните фондови пазари. Причината е, че 10% от акциите на ДЗИ АД и 25 на сто от книжата на ДЗИ Банк се търгуват на Виенската фондова борса. Посредник на емисията е банк Аустрия.
Не само инвеститорите, но и големите клиенти на ДЗИ сега очакват решението на наследниците на Емил Кюлев за бъдещето на неговата финансова империя. А наследници на банкера са втората му съпруга Весела и трите му деца. Те са 20-годишният Александър – син на Кюлев от първия му брак (който е студент първи курс в Университета за национално и световно стопанство), както и 4-годишният Емил и 2-годишният Никола – синове от брака му с Весела.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 23 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8728
GBP 2.4796 2.4887 2.3155
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив