12 Ноември 2024, 15:53 Днес (6) | Вчера (1)

Програма ФАР “Външни гранизи” беше представена пред кметове и областни управители

23 Януари 2004 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Зам.-министърът на финансите Любомир Дацов и представители на дирекция “Управление на средствата от ЕС” към Министерство на финансите проведоха работна среща с кметове и областни управители на гранични региони

Зам.-министърът на финансите Любомир Дацов и представители на дирекция “Управление на средствата от ЕС” към Министерство на финансите проведоха работна среща с кметове и областни управители на гранични региони. На срещата присъстваха близо 40 представители на гранични области и общини.
В работната среща участие взеха и представители на Делегацията на Европейската комисия в България, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Агенция “Митници”, както и представители на НС “Гранична полиция”.
Екипът на Министерство на финансите запозна кметовете и областните управители с програмирането, изпълнението и мониторинга на проектите по новия инструмент на програма ФАР – Инициатива “Външни граници”.
Инициативата “Външни граници” на Европейския съюз е нова  програма, в която България е включена като част от подготовката й за външна граница на ЕС.
Основните цели на програмата са:
· Повишаване стандарта на живот в граничните общини и   региони;
· Развитие на трансграничните връзки на местно ниво;
· Подпомагане на дейности в областта на икономиката, културата, туризма и опазването на околната среда;
Инициативата включва България, Сърбия и Черна Гора, Македония и Турция. Тези държави ще се явят външни граници за България и ЕС след 2006 г.
На този етап помощта по програмата за България е на обща стойност от 4,12 млн. евро. За повечето проекти по “Инициатива “Външни граници” се изисква национално съ-финансиране от 10% или 25%. Реализацията на проектите ще стартира през тази година, след като Mинистерски съвет одобри финансовия меморандум и същият бъде подписан между България и ЕК. От българска страна, могат да кандидатстват проекти от следните общини:
· Трън (област Перник); Драгоман и Годеч (област Софийска); Георги Дамяново и Чипровци (област Монтана); Чупрене, Белоградчик, Макреш, Кула, Бойница и Брегово (област Видин); Трекляно (област Кюстендил);
· Кюстендил и Невестино (област Кюстендил); Благоевград, Симитли, Кресна, Струмяни и Петрич (област Благоевград);
· Царево, Малко Търново и Средец (област Бургас); Болярово и Елхово (област Ямбол); Тополовград, Свиленград, Ивайловград и Любимец (област Хасково).
Проектите, по които може да се кандидатсва са три типа:
· Инвестиционни - включват строеж, рехабилитация и модернизация на пътища от местно, национално и международно значение, модернизирането на съществуващите ГКПП-та и изграждането на нови;
· За институционално изграждане - подкрепа за контрол качеството на въздуха и водите, за пожарна и аварийна безопасност, за насърчаване на заетостта и частната инициатива или директна техническа помощ за разработка на бъдещи проекти;
· Смесени - насърчават малки проекти от двете страни на границата, например в сферата на културата и туризма, улесняването на контролно-пропускателният режим.
Пълният текст от изказването на зам.-министър Дацов може да прочете на Интернет - страницата на Министерство на финансите, секция “Изказвания”.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 11 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8156
GBP 2.4796 2.4887 2.3511
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив