15 Ноември 2024, 08:22 Днес (0) | Вчера (5)

Централните банки не са съвсем подготвени за инфлацията

21 Юли 2004 08:45 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Централните банкери от еврозоната са неспособни да прогнозират и контролират инфлацията, се казва в анализ агенция Ройтерс цитиран от в-к "Дневник".

В последните 25 години инфлацията, отчитаща цените на потребителските стоки, беше основната грижа на централните банкери, а прогнозирането й - любима стратегия при провеждането на паричната политика, продължава анализът на агенцията.
Според редица икономисти обаче това вече не е достатъчно. Научните изследвания показват, че паричното предлагане и ръстът на банковите кредити отстъпват място по значение при прогнозирането на рисковете пред ценовата стабилност за сметка на отчитането на покачването на цените на активите.
Според анализатори традиционният модел за прогнозиране на инфлацията крие опасности да не бъдат взети под внимание някои съществени за финансовата стабилност индикатори. По този начин една централна банка може да си въобразява, че поддържа предварително набелязано ценово ниво и в същото време да не противодейства на възникването на "балон" на финансовите пазари.
Една от причините да се използва по-традиционния подход е неговата простота. При него централната банка прави прогноза за инфлацията за предстоящите две години и спрямо нея фиксира основните лихви, за да покрие очакванията си.
Бумът на цените на активите обаче се случва в по-дългосрочен етап и не влиза в рамките предначертаните от банката рамки.
Така на практика анализът за инфлацията, провеждан от централните банки, са тяхна ахилесова пета, което прави невъзможно разкриването на рискове и може да доведе до икономически колапс и инфлация, опасяват се специалисти.
Икономисти от "Морган Стенли" препоръчват стратегията за паричната политика да бъде променена, като при анализирането на инфлационните рискове да бъдат отчетени индикатори с по-дългосрочен характер и да се отдава повече внимание на данните за финансовите пазари.
Доклади на ЕЦБ и Банката за международни разплащания разкриват, че има значителни връзки между бума на финансовите пазари и кредитната и икономическата активност.
Скок в цените на акциите например стимулира потребителите да заемат повече средства, като за обезпечение им служи повишаването на стойността на активите, които притежават. Това от своя страна води до увеличаване на разходите в икономиката и до икономически растеж.
Изследването на ЕЦБ показва, че паричното предлагане и кредитите нарастват най-силно по време на бум на финансовите пазари, който най-често завършва с рухване и спад на БВП с няколко процентни пункта. В крайна сметка в доклада се стига до заключението, че паричното предлагане все пак дава изключително ценна информация на централните банкери при отчитането на инфлацията, базирана на покачването на цените на активите. Експертите на банката смятат, че то е индикатор за циклите на фондовите пазари.
Според Ройтерс ЕЦБ се смята за подготвена за инфлацията, което се определя като нестандартно за централна банка, която разчита на традиционния модел за прогнозиране на инфлацията.
Самият президент на европейската институция наскоро призна, че реалността не може да се вгради изцяло в една рамка, признавайки несъвършенствата на сегашната практика на прогнозиране на инфлацията.

 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8400
GBP 2.4796 2.4887 2.3447
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив