15 Ноември 2024, 14:32 Днес (3) | Вчера (5)

АП иска топлофикациите на борсата въпреки конфликта с енергетиката

07 Април 2004 в-к "Дневник" по статията работи:
A+ A-

Агенцията за приватизация (АП) ще отстоява решението си за продажба на топлофикационните дружества на борсата въпреки категоричното неодобрение на ресорното енергийно министерство.

Агенцията за приватизация (АП) ще отстоява решението си за продажба на топлофикационните дружества на борсата въпреки категоричното неодобрение на ресорното енергийно министерство. Изпълнителният директор на АП Илия Василев потвърди избрания ден по-рано метод за раздържавяване на 14 топлофикации и ТЕЦ-ове. Той посочи, че влизането на частни инвеститори през борсата ще подобри състоянието на дружествата, които са пред фалит, защото субсидиите им спират през юли.

По думите на шефа на АП новите собственици ще могат да печелят, ако изградят мощности за комбинирано производство на топло- и електроенергия. Според закона за енергетиката токът от такива мощности се изкупува от НЕК, което означава гарантиран пазар за бъдещите собственици.

В същото време енергийното министерство посочи, че абонатите на топлофикациите в страната са около 600 хил. и че има притеснения дали борсовата приватизация ще гарантира предоставянето на услугата. Другият аргумент на ресорното ведомство е невъзможността да се вменят следприватизационни ангажименти на новите собственици. На това пък Василев отговори, че избраният метод за раздържавяване гарантира изпълнение на определени задължения от инвеститорите, тъй като те ще спазват закона за енергетиката и лицензите за производство на енергия. За изпълнението им контролира Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР), допълни Василев и напомни, че за да гарантира успеха на процеса, регулаторната комисия трябва да приеме новата наредба за цените на топлинната енергия.

Бързата приватизация не е панацея - към новите собственици трябва да има ангажименти за инвестиции и задължения, коментираха от енергийното министерство. Ведомството на Милко Ковачев предлага АП да се въздържа от продажбата на дружествата и да бъде реализиран план за преструктурирането им. Енергийното министерство вече е подготвило такъв план и той включва създаване на смесени дружества, прехвърляне на част от топлофикациите на общините, както и реализация на проекти за изграждане на мощности за комбинирано производство на енергия. От ведомството на Милко Ковачев обаче посочват, че борсова приватизация може да има едва след като методите търг и конкурс се окажат неуспешни, макар че това вече е доказано от практиката на АП. При тези два метода съществуват рискове от евентуални съдебни спорове, които могат да отложат процедурата във времето, контрааргументира се Василев в задочния спор с енергийния министър.

Планът на енергийното министерство е разгледан миналата седмица от Съвета за икономическа политика към Министерския съвет. Решението, което е било взето, е да се създаде междуведомствена работна група от представители на министерствата на енергетиката и на икономиката, като и от АП. Тази работна група трябва да разработи стратегия за раздържавяване на проблемните дружества. Решението на АП за борсовата продажба е било взето в деня на заседанието на съвета, твърдят енергетиците, докато от АП спорят, посочвайки, че това е станало по-рано. Във вторник вицепремиерът Лидия Шулева, която надзирава приватизацията и енергетиката, не беше открита за коментар и не е известно чия от двете позиции защитава.

Приватизацията по избрания от АП метод ще доведе до разруха и грабеж на сектора и не става дума за експертно разбиране на въпроса, а за цялостна политика, твърдят още експертите на енергийното министерство. Според тях двете ведомства вече година си пишат писма с препоръки, които не се спазват.

От правна гледна точка приватизацията в топлоенергетиката може да се отложи само ако дружествата бъдат включени в забранителния списък към приватизационния закон. До момента няма индикации енергийното министерство да подготвя подобна мярка.

И през миналата година АП и енергийното министерство не минаха без конфликти при приватизацията в енергетиката. Напрежение между ведомствата създаде продажбата на "Атоменергоремонт", ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Сливен" и условията за раздържавяването на седемте електроразпределителни дружества.

Поредният повод за разногласия се очертава лансираната от енергийното министерство идея за създаването на енергиен холдинг, в който да влязат ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Русе", фабрика "Брикел", АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Според ведомството на Милко Ковачев консолидацията се налага, защото по този начин централите ще бъдат конкурентни на външния пазар след отпадане на монопола на НЕК върху износа и вноса на ток през 2007 г. Практическият ефект от създаването на подобен холдинг е, че някой ден той, а не АП би извършвал приватизацията на централите. До момента енергийното министерство не е поискало становище от агенцията по този проект. АП по закон трябва да даде разрешение за разпоредителни сделки с активи, за да могат централите да се апортират в холдинга. Агенцията не подкрепя тази идея, защото тя няма да подобри конкурентоспособноста на централите и няма да доведе до намаляване на цените на топлоенергията, е официалното становище на приватизационното ведомство. С реализирането й ще се забави преструктурирането на отрасъла, а всяко отлагане на инвестициите в него може да доведе до фатални последствия, смятат от АП.

 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8400
GBP 2.4796 2.4887 2.3447
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив