18 Ноември 2024, 02:21 Днес (0) | Вчера (1)

Американските банки са пред втора вълна от фалити

02 Септември 2009 16:56 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Този път проблемите в сектора на търговските недвижими имоти все по-често ще стават причина за фалити на американски кредитни компании

Проблемите в сектора на търговските недвижими имоти все по-често ще стават причина за фалити на американски банки, заяви председателят на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), предаде АП. По думите на Шейла Байер, кредитите за търговски имоти продължават да застрашават банковите баланси и тя очаква че все по-често банки ще фалират заради трудностите в този сектор през текущата и идната година.
От началото на 2009 година 84 банки вече фалираха, докато миналата година крах застигна едва 25 кредитни компании. Така FDIC е принудена да се справя с растящия брой на банкови фалити, тъй като индустрията продължава да страда от последствията на безнадеждните кредити.
Балансът на застрахователната агенция, която защитава депозитите на американските граждани се понижи до $10,4 млрд. спрямо $13 млрд. в края на миналото тримесечие. Според Байер FDIC вече е отделила допълнителни $32 млрд. за покриване на фалити през следващата година.
Шефката на агенцията е уточнила, че все още не е взето решение да се облагат банките с допълнителни сборове, за да се попълни фондът.
В края на миналия месец медиите съобщиха, че Федерална корпорация за застраховане на депозитите вероятно ще се наложи да въведе допълнителни такси в застрахователния си фонд, за да го попълни с $5,6 млрд. Това решение е продиктувано от краха на Colonial BancGroup Inc., заради който FDIC се наложи да изплати на вложителите й $2,8 млрд. Освен това според Корпорацията вероятността от нова вълна фалити на регионални банки продължава да расте. FDIC може да започне да действа в най-скоро време.
За това решение влияе и информацията за рязкото понижаване на капитала на чикагската банка Corus Bankshares Inc. Информация за възможен фалит разпространи и тексаската Guaranty Financial Group Inc. В момента средствата на гаранционния фонд са на най-ниското ниво от 1992 година насам. През май се наложи въвеждането на екстремни мерки. Тогава таксата за банковите компании отвъд океана, които трябва да се отчисляват на корпорацията беше повишена на 5 цента за всеки $100 активи, с изключение на основния капитал, за да попълни фонда до $5,6 млрд. за второто тримесечие.
Аналогични мерки могат да бъдат предприети и за третото и четвъртото тримесечие на годината. Решението за отчисленията за третото тримесечие ще бъде взето на 30 септември. FDIC е готова да облекчи за частните инвестиционни компании процедурата за придобиването на банки, на фона на най-бързия за последните 17 години ръст на фалитите в сектора, което доведе до изразходването на $21 млрд., от активите на корпорацията, съобщи агенция „Блумбърг“.
От началото на годината досега фалираха общо 81 американски кредитни компании. Ръководството на FDIC ще се събере утре на заседание във Вашингтон и вероятно ще разреши да се понижат изискванията към частни инвеститори за придобиването на проблемни американски банки. Предложението, което беше лансирано за първи път още в началото на юли, предизвика остри протести от страна на банковия сектор.
От друга страна Корпорацията се надява да вкара в играта нови субекти заради явното нежелание на банките да се изкупуват една друга в разгара на кризата, което води до нови мащабни загуби за FDIC. "Има огромен частен акционерен капитал, чиито собственици чакат да видят дали ще се променят правилата на играта“, коментира Марк Тенхъндфийлд – старши вицепрезидент в американската Асоциация на банкерите.
По думите му ако бъде позволено на частния капитал да купува проблемни банки, то той незабавно би се възползвал от това. Броят на проблемните американски банки през второто тримесечие на годината се е увеличил с една трета, достигайки 416 кредитни компании.
И макар обемът на "лошите" кредити да продължава да расте, регулаторите виждат признаци на подобряване на ситуацията в банковия сектор, съобщи агенция „Ройтерс“.
Федералната корпорация за застраховане на депозитите съобщи, че банковият сектор на САЩ през второто тримесечие отново е бил на загуба, която достига $3,7 млрд., след като през първото тримесечие на годината компаниите от сферата отчетоха съвкупна печалба от $7,6 млрд.
Основната причина за това освен "лошите" кредити е понижаването на стойността на активите. В същото време ръководството на FDIC уточнява, че ръстът на проблемните кредити през тримесечието се забавя и вероятно това е прелом в качеството на активите, които тежаха като бреме на сектора.
Общият обем на активите на проблемните 416 банки е в размер на $299,8 млрд., докато през първото тримесечие проблемните компании бяха 305 с активи за $220 млрд. Ръстът броя им се обяснява с проблеми, свързани с ликвидността, размера на капитала и качеството на активите.

БР

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив