Ефектът от глобалното затопляне върху световната икономика и цялото човечество се засилва все повече и придобива застрашителни размери.
Този извод бе направен по време на провеждащата се в Милано, Италия Конференция на ООН за промените в климата.
Природни бедствия, по-голямата част от които са довели от необичайни промени във времето, са причинили щети за повече от 60 млрд. долара в глобален мащаб през 2003 г.
Организаторите на конференцията на ООН в Милано се надяват да бъде постигната финална ратификация на протокола от конференцията в Киото през 1997 г., който предвижда намаляването на вредните емисии
газове.
След отказа на САЩ да подпише документа подкрепата на Русия за ратификацията му придоби жизнено важно значение. Преди няколко дни обаче Русия обяви, че ще обмисли наново решенето преди да
подпише.
Генералният секретар на ООН Кофи Анан заяви пред участниците в конференцията, че трябва да бъдат предприети спешни мерки за овладяването на ефекта от глобалното затопляне.
По време на форума бяха представени данните на застрахователната компания Munich Re за щетите от глобалните природни бедствия.
Необичайните жеги в Европа това лято са причинили най-големи загуби, оценени на 10 млрд. долара. Най-тежко е засегнат земеделският сектор. Горещините са причинили и смъртта на 20 000 души.
Опустошителните наводнения в Китай са довели до щети за 8 млрд. долара, а торнадата в Средния американски запад са причинили загуби от 3 млрд. долара тази година, сочат на данните на Munich
Re.
След обявяването на обезпокоителните данни американските политици изразиха силно съмнение относно тяхната достоверност и определиха данните като преувеличени.
“Глобалното затопляне е най-голямата измама и лъжа, изнесена пред американската нация и целия свят”, категоричен беше щатският сенатор Джеймс Инхоф.
През октомври се провали прокарването на проектозакон в Сената за ограничаване на вредните емисии, въпреки, че бе внесен от водещи фигури сред демократите и републиканците.