10 Януари 2025, 23:45 Днес (1) | Вчера (3)

Иде краят на 10 000 незаконни постройки

28 Януари 2004 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Разрушаването им ще започне още в края на февруари

Около 10 000 са незаконните строежи в страната, които подлежат на събаряне. Това сочат първоначалните данни на Дирекцията за национален строителен контрол след като на 26 януари изтече срокът за подаване на молби за узаконяване на сгради, построени от 7 май 1987 до 25 юли 2003 г. До момента обаче все още не е ясно колко молби са подадени за узаконяване. Министерството на регионалното развитие има пълна готовност ­ и финансова, и административна, да се справи с премахването на онези сгради, които не могат да се узаконят, увери министър Валентин Церовски.Според неофициални данни обаче подадените молби за узаконяване на незаконни постройки до главния архитект на всяка от общините в страната е около 30 000. Незаконността на една сграда трябва да бъде установена от общината. При събарянето на сгради няма да правим показни акции. На срещи с областни управители съм обръщал внимание, че държавно и общинско имущество също подлежи на събаряне, ако няма надлежни документи. Така че очакванията ни са не само изплашени чичовци от село да си декларират плевнята или лятната си кухня, за които нямат строителни книжа, категоричен е шефът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) Иван Симидчиев.

Как се стигна дотук?

Според специалистите бумът на незаконното строителство е започнал през 1991-1993 г. с монтирането на панелни гаражни клетки в междублоковите пространства и частните дворове. Общинските съвети са взели решения за промяна на градоустройствените планове и за узаконяване на гаражите, чиито собственици са си платили за отстъпеното право на строеж. С реституцията на земите започва масово жилищно строителство във върнатите на предишните им собственици земи. Много от частните предприемачи започнаха обектите си, нарушавайки закона, но по-късно сградите им бяха узаконени.Почти 100% от къщите в ромската махала на Варна "Максуда" са незаконни. Триетажната къща на ромски богаташ, построена в отводнителното дере в квартала, не подлежи на узаконяване. До този момент обаче нито един от ромите не е подал заявление да узакони къщата и пристройките, в които живее, нито селскостопанските постойки и оборите за животните, строени за една нощ и против всякакви строителни правила. Ако срокът не бъде удължен и не се проведе целенасочена разяснителна работа в гъсто населената ромска махала, на събаряне подлежат всички градежи. В кметството, на чиято територия попада и ромската махала, смятат, че ако циганите са подали заявления и са спазили последния срок до 26 януари, молбите за узаконяване на незаконните строежи ще са около 2000. В отделите по архитектура и благоустройства в петте варненски кметства са подадени над 2300 заявления за узаконяване. Най-голямо е незаконното строителство в морския град на територията на кметство "Приморски", където до момента има подадени 805 заявленията, на второ място по многобройност с 600 молби е "Младост", а на трето по брой на подадените заявления кметство "Аспарухово". Почти няма собственици на огромните незаконни вили в зоните около Варна и курортните комплекси, които до момента да е подал заявление. Повечето от подадените молби за узаконяване са дребни собственици, които декларират незаконни оградиари спират възможностите за узаконяване на незаконни постройки. Междувременно стана ясно, че около 2000 незаконни постройки в Бургаска област са заплашени от събаряне след изтичане на крайния срок. Според шефката на Регионалната дирекция по национален строителен контрол в Бургас арх.Веселина Драганова все още не може да се даде точен отчет за незаконните строежи, които ще бъдат бутнати, тъй като данните ще бъдат обобщавани поне до края на седмицата.Общо 5000 са незаконните строежи на територията на Бургаска област през последните 5 години, сочи информация на РДНСК.

Около 80 % от обектите са по Черноморието

В най-големия курорт в Бургас-Слънчев бряг, до момента са регистрирани около 80 незаконни хотела и търговски обекти, повечето от които построени през последните 3 години.Около 80 % от къщите в двата ромски квартала в Шумен са незаконни, обяви главният архитект на Шумен Диана Стефанова вчера. Близо 160 ромски къщи в кварталите "Витоша" и "Еверест" са построени незаконно върху държавна или общинска земя. Според арх. Стефанова, узаконяването на тези постройки е практически невъзможно, тъй като по закон те трябва да бъдат узаконени на името на общината или на държавата и живеещите в тях ромски семейства да се превърнат в наематели. Община Шумен няма да предприема никакви мерки срещу незаконните къщи в ромските квартали, заяви арх. Стефанова. Според нея е необходимо глобално решение на проблема с незаконните ромски къщи, който е валиден за цялата страна. Общо 165 заявления за незаконни строежи са подадени в община Шумен до 26 януари. Половината от обявените незаконни постройки са гаражи, летни кухни и ателиета Само 8 са подадените заявления от собственици на незаконни къщи в ромските квартали. ДНСК проверява курортните комплекси за незаконно строителство 2 пъти годишно. Дискотеките пък са проверявани масово преди 2 години, когато нашумя случаят "Индиго". Над 400 е общият брой на бензиностанциите, газостанциите и автомивките в София. 45 са незаконно построените автомивки. Ако се докаже, че постройките нарушават градоустройствения план, те трябва да освободят заеманите терени. В Добричка област масово се нарушават строителните правила при изграждането наа малките масивни строежи в курортните зони и най-вече в Кранево и Балчик. Много от градежите по морето се определят като незаконни, защото се отклоняват от проектите. Такива са къщите, предназначени за даване под наем на летовници. Най-фрапиращите примери са в Балчик, подобен строеж рухна преди месец на ул. "Приморска" 11. Там РДНСК установи, че в отклонение на разрешеното нискоетажно застрояване немски гражданин строи жилищна сграда със заведение. Незаконни са и много от туристическите бази в Балчик, Каварна и Шабла, добавиха от РДНСК.


Променяха закона три пъти за 5 години

Незаконното строителство е един от проблемите, който през последните 10-12 години неведнъж попадаше в центъра на общественото внимание. До момента няколко правителства правиха опит да се справят с незаконното строителство - чрез законодателни промени, чрез административни санкции, показни акции и т.н. Само за последните пет години три пъти със закон беше давана възможност хората и фирмите, строили незаконно, да се опитат да узаконят обектите си. Независимо от промените в законодателството вратичката, която позволяваше тази порочна практика да се прилага, досега винаги оставаше открехната. С последната редакция на ЗУТ обаче беше премахнато това двойствено отношение на държавата към незаконното строителство, категорични са експерти от бранша.
 
Собствениците сами трябва да ги срутят

На пропусналите срока за подаване на заявление ще ви бъде връчена заповед за премахване с едномесечен срок за доброволно събаряне. Ако и той не бъде спазен, ДНСК ще обяви търг за фирма изпълнител и който спечели, ще събори имота. През 2002 г. са били издадени 42 заповеди за събаряне. През миналата година са издадени 181 заповеди за премахване на незаконно построени сгради.Самото премахване на недекларираните или неузаконяеми сгради няма да започне веднага, тъй като е възможно някои процедури да продължат два до три месеца. Собствениците имат право и да обжалват отказите, което също отнема време, казаха от ДНСК. След отказа на главния архитект да узакони дадена сграда дирекцията е органът, който издава заповед за премахване на строежа. В тази заповед ведомството е длъжно да даде на собствениците едномесечен срок, в който те доброволно да съборят построеното. Ако след изтичането на този срок сградата все още не е съборена, ДНСК може да започне процедура по принудително премахване. „Отстраняването на тези обекти ще се извършва от фирми, които спечелят обявените търгове", казаха от ведомството. За всеки един незаконен обект или група сгради ДНСК ще обявява тръжна процедура за събаряне, която ще следва правилата на Закона за обществени поръчки. 

Кой градеж е нередовен?

Незаконен строеж е този, който е извършен без съгласувани и одобрени проекти, без разрешение за строеж, пише в Закона за устройство на територията. Незаконни са и обектите, който се строят в отклонение от съгласувания инвестиционен проект, припомниха от Министерството на регионалното развитие.


Шефът на Дирекцията за национален строителен контрол Иван Симидчиев: Никой не знае колко са имотите за бутане

Няма институция в страната, която да знае колко са незаконните строежи в България, още повече че според новия Закон за устройство на територията, те са разделени на няколко вида. Част от тях са без строителни книжа, други са в отклонение от строителните книжа.Шестмесечният срок за деклариране на незаконни строежи, всъщност даде тази възможност собствениците им да декларират имоти, които да бъдат изследвани какви са възможностите за узаконяването им. Един строеж е незаконен тогава, когато е констатирано от общинските служби или от нашите регионални служби. Дотогава може да има подозрение у съседите за незаконност, може да се твърди, че цял квартал някъде е незаконен само заради това, че там се наблюдава бурно строителство. Узаконяването е процес, при който вървят успоредно две производства - по Закона за административните нарушения и наказания и по Закона за административното производство. Самият акт за узаконяване е завършек на процедурата по Закона за административното производство, докато по Закона за административните нарушения и наказания ние издаваме наказателно постановление.Така на подалите молба се гарантира, че техният строеж ще бъде изследван като възможност за узаконяване дотолкова, доколкото се отклонява от предвижданията на плана. Докато неподалите заявления, при положение, че нямат и никакви документи за строеж, просто губят шанса да се изследва тази възможност.Обжалването на решенията на главните архитекти ще може да се направи пред три съдебни инстанции. В тези случаи събарянето или узаконяването на постройки може да се забави от 1 до 2 г.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив