03 Януари 2025, 16:52 Днес (1) | Вчера (0)

Изпълнителният директор на Райфайзенбанк Момчил Андреев в навечерието на Деня на банкера: Авангардът на българските банки вече е в ЕС

06 Декември 2004 09:54 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Инвестирахме 100 млн. ? от чужбина в родната икономика, казва шефът на петата банка по големина на активите в страната При внесени над 10 000 лв. дават детска спестовна книжка

Г-н Андреев, утре /б. а. - днес/ банкерите на България отново се събирате в Пловдив. Прави впечатление, че деловата част на срещата липсва, тя е само под формата на коктейл? Какъв е подтекстът?
- Като ще е празник - да е празник.
Конкуренцията руши ли единството?
- Не. Вярно е, че през последните 2-3 години конкуренцията се изостри особено много. Това не може да не наложи отпечатък върху взаимоотношенията в банковата система.
Един от резултатите беше приемането на Етичен кодекс.
В банковата общност върви един активен диалог. Обединяват ни многото общи интереси и въпроси, по които обмисляме единни становища.
Асоциацията на търговските банки е работещ браншови съюз, където активно се обменят мнения и се подготвят качествени идеи за промени в нормативната база. Повече от 10 експерти от Райфайзенбанк участваха в срещите и дискусиите на АТБ през тази година. 
Как оценявате състоянието на банковата система?
- Банковата система е в много добро състояние. Разбира се, винаги има приоритетни въпроси в дневния ред на банките - внедряването на новите Базелски стандарта за управления на кредитния риск, въвеждането на чип картите, покупката на БОРИКА от страна на банковата общност, възприемането на разумен темп за увеличаване на кредитирането. По тях се работи сериозно, ангажиран е значителен човешки ресурс и във всяка банка са създадени специални екипи. 
БНБ под диктата на МВФ да определя кой е разумният темп на кредитната експанзия това означава административна намеса и изкривяване на пазара. В скоро време ще стане така, че всеки 10-ти лев, депозиран в българска банка, се "конфискува" от БНБ, за да се кредитират с него чужди икономики…
- БНБ е регулатор и трябва да поддържа стабилността на макрониво. Вярно, може да се спори за последователността на мерките, интензивността на рестрикциите и ефективността им. Ние водим активен диалог и с централната банка, и с мисиите на МВФ.
Колкото до Райфайзенбанк, кредитирането ни е даже абсолютно балансирано - темпът на увеличение на депозитите е по-висок от ръста на кредитирането, а инвестиционните ни кредити са покрити с дългосрочни кредитни линии.
Няма нищо необяснимо и изненадващо в кредитния бум. Повишеният стандарт на живот, намалената безработица раждат потребителско търсене. Фирмите пък форсират инвестициите си за покриване на евростандартите.
Вярвам, че кривата на кредитния растеж постепенно ще се изглади по естествен начин с насищането на пазара. 
Има ли опасност БНБ да не уцели точната мярка при вземането на мерки за ограничаване на кредитирането в страната?
- Теоретично - да. Въвеждането на единния кредитен регистър има много по-голям дисциплиниращ ефект на пазара, отколкото прякото ограничаване на ликвидността.
Основна фирма на нелоялна конкуренция в системата е кредитирането на сивата икономика. Има банки, които дават кредити без изискване на информация за доходите на гражданина и приходите на фирмата…
Не мисля, че това е проблем на системата. Ако някой го прави, то е с цената на риска за самия него. Банките, които не управляват добре риска днес, утре ще си платят. 
Как ще влезем в ЕС с така структурирана банкова система?
- Ядрото, авангардът, на българската банкова система е в ЕС. Гръбнакът на системата е отчетливо формиран - водещите играчи са ясни. От първите 10 банки, 8 са част от от мощни международни групи, които пък са сред основните играчи в Централна и Източна Европа.
Групата на Райфайзен например присъства във всички страни на Централна и Източна Европа с изключение на Молдова и Македония. Имаме успешен опит в създаването на банки на зелена поляна - Хърватска, Словакия, Сърбия, България, както и в закупуването на банки - в Беларусия, Румъния и Албания.
Повечето от преките ни конкуренти също имат опит в закупуването на банки. 
Къде е Райфайзенбанк България в родния "Топ 10"?
- В края на 2003 г. бяхме на 7-мо място по размер на активите, сега сме на 5-то. Имаме рекордно за цялата система увеличения на пазарния дял от 4.9% в началото на годината на 6.2% в края на октомври тази година.
В кредитирането на фирми сме в челната тройка с 9.2% пазарен дял. Рекордно е и увеличението в кредитирането на дребно, където динамиката се е увеличила 3 пъти през третото тримесечие на тази година.
Банката има 50 офиса, покриващи територията на цялата страна. 
Банката може би е рекордьор и по обем на привлечените средства чрез кредитни линии от чужбина?
- Да, през тази година привлякохме над 100 млн. евро, които вече инвестирахме в българската икономика. 
Нека да се върнем на данните за депозитите и кредитите ви.
- За 11-те месеца на тази година депозитите на фирми и граждани са се увеличили със 74%. За същия период ръста на активите ни е 80%, а кредитният ни портфейл е увеличен от 300 млн. лв. на 960 млн. лв. или с 45%
Ако се върнем на Топ 10 само 2-3 от банките в челната десятка си увеличават пазарния дял, Райфайзен е една от тях.
Последни новини от банката?
- От седмица разрешаваме кредити по телефона. Разговорът трае десетина минути. Предварителното одобрение в повече от 80% от случаите означава отпускане на кредит. Заемите до 7 000 лв. са без поръчител, а тези до 12 000 лв. - с поръчител.
Райфайзен лизинг се развива много динамично и вече кредитираме както закупуването на леки коли, така и на селскостопанска, строителна и друга техника. Предлагаме финансов и оперативен лизинг.
Как ще празнувате утрешния /б. а. - днешния/ празник?
- Както всяка година целият над 800-членен колектив на банката ще се събере за Никулден. Отесняха ни вече ресторантите, така че тази година сме наели палата в Пловдивския панаир.

Визитка
Момчил Андреев е роден през 1964 г.
Завършил е Московския държавен институт за международни отношения. Специализирал е финанси и банково дело в Австрия, Германия, Люксембирг, Чехия и САЩ.
От 1991 до 1997 г- работи в Българска пощенска банка като експерт, началник отдел "Кореспондентски отношения с чужбина", началник управление "Кредитиране", началрик управление "Анализи и прогнози", а от 1995 г. е председател на УС и изпълнителен директор на БПБ.
Впоследствие е член на бордовете и изпълнителен директор на ЦКБ и Булбанк. От 1998 г. е изпълнителен директор на Райфайзенбанк България, а от 2003 г.  - и председател на УС на банката.
Член е на Съвета на директорите на "Банксервиз".

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 03 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8950
GBP 2.4796 2.4887 2.3530
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив