20 Януари 2025, 19:30 Днес (2) | Вчера (0)

Пенсионните закони не трябва да поставят ограничения

10 Май 2005 14:20 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Добре е законодателят да помисли по какъв начин допълнително да стимулира осигуряването в доброволния пенсионен фонд, смята главният изпълнителен директор на ПОК "ДСК - Родина" Станислав Димитров

Господин Димитров, поехте поста изпълнителен директор на ПОК "ДСК - Родина". Какво ви предстои в най-близко бъдеще?
ПОК "ДСК - Родина" е дъщерно дружество на "Банка ДСК" ЕАД и развитието на компанията е свързано с целите на основния акционер на банката - "ОТР груп", а унгарският акционер е силно решен да развива дейността на пенсионната компания. "ДСК - Родина" има собствена мрежа в представителствата на банката у нас и разполага с 33 регионални представители. Ще продължим започнатата през 2004 г. стратегия да покриваме максимален брой населени места. В момента в 260 офиса имаме консултанти по допълнителното пенсионно осигуряване. Предлагаме и преференции, които дават самочувствие и увереност на клиентите ни, че са осигурени именно при нас, а не на друго място. Ще продължим да увеличаваме банковите продукти, по които пенсионно осигурените да получават преференции. Осигурените в задължителните ни фондове (УПФ и ППФ) бяха първите, ползващи преференциални лихвени проценти по кредитни продукти на Банка ДСК. В края на 2004-та това право получиха и осигурените в ДПФ. Съзнателно сме поставили невисоки изисквания - месечни вноски не по-малко от 10 лева (респ. годишни не по-малко от 120 лв.). Отчитаме сериозен интерес към този вид обвързани продажби, тъй като клиентите на банката са обслужвани по няколко финансови продукта на едно място, което е изключително удобно за тях. Вече половината от осигурените ни лица са се възползвали от тези преференциални условия.
Има ли и други продукти, които да предложите на пазара?
Обмисляме и скоро ще пуснем и нов съвместен продукт, улесняващ осигурените лица, които искат да си правят лични вноски в доброволен пенсионен фонд, но по една или друга причина са възпрепятствани от счетоводството на предприятието, в което работят. Този продукт ще е насочен към клиентите, които имат недостиг от време. Той ще позволи веднъж в годината от тяхна разплащателна сметка в Банка ДСК и с тяхно съгласие да се превеждат вноски по доброволното пенсионно осигуряване за определен от тях период. Това ще става автоматично при облекчени условия. Няма причина продуктът да се появи на пазара по-късно от юни.
Предвиждаме и по-голямо сътрудничество с направление "Корпоративно банкиране" в банката. Ще съсредоточим усилията си и върху създаването на по-добри възможности за проверка състоянието на личните сметки на регионално ниво. Искаме да направим по-популярна възможността осигуреното лице чрез ПИН код и ЕГН да проверява по всяко време състоянието на сметката.
Кое според вас е най-важното през годината за пазара на доброволното пенсионно осигуряване?
Акцентът е върху промените на нормативната уредба, например режима на данъчно облагане. Защо да не се увеличи размерът на данъчната преференция от 10% на 20% за лица над 50 г.? Лицата над тази възраст имат малко време, за да натрупат значителни средства по своята сметка. Нека им се даде възможността, ако желаят, да се осигуряват с по-високи вноски, за да могат да разчитат на нормален размер на допълнителната доброволна пенсия.
Размерът на осигурителните вноски за УПФ бе разписан до 2007 година, когато вноската ще е 5%. Това обаче е крайно недостатъчно, за да гарантира нормална пенсия на осигурените лица. Смятам, че сега е моментът да се върви към драстично увеличаване на вноската - тя трябва да стане не по-малко от 8% постепенно във времето.
Добре е законодателят да помисли по какъв начин допълнително да стимулира осигуряването в доброволния пенсионен фонд, като един от примерите за това е да се разреши връщането на режима отпреди 2003 година, при който титулярят на сметката може да прехвърли средства на родители пенсионери.
Наложително е да се помисли и за увеличаване на данъчната преференция за вноските от работодател. Логично е законодателят или да увеличи размера на вноската, или да го диференцира в зависимост от вноските.
Предстои да влязат в сила и промените в наредбата за прехвърляне на осигурените от един пенсионен фонд в друг. Вашият коментар на тези промени?
С част от предложените промени КФН предвижда да ограничи злоупотребите. Но предложенията не решават проблемите, а по-скоро ще ограничат правото на осигуряваните лица да се прехвърлят. Не е приемливо едно право по КСО да се ограничава с подзаконов нормативен акт като Наредба №3. Още повече промените не се вписват в принципите и духа на закона за ограничаване на администрирането.
Как тогава да се ограничат злоупотребите?
Жалбите са под 1% от броя на прехвърлените лица. Проблемът според мен е в честата промяна на наредбата. Недостатъчно ефективен е и контролът на комисията по места. Усилията на КФН по-скоро трябва да са насочени към създаване на по-добри условия за осигурените лица и компаниите, а това може да стане в посока на данъчните преференции. Трябва да се даде възможност на осигурените лица да избират в какви активи да влагат средствата си. Това кореспондира с идеята доброволните пенсионни фондове да предлагат три вида портфейли - от по-консервативен до по-либерален. Засега обаче все още нямаме реални стъпки в тази посока. Не е решен и въпросът със сумите, които НОИ иска от пенсионните компании за неоснователно преведени вноски от осигурителния институт.
Прогнозирате ли фалити, сливания, вливания на компании в доброволното пенсионно осигуряване?
Отговорът на този въпрос в голяма степен зависи от развитието на нормативната уредба в областта на допълнителното пенсионно осигуряване. Може би няма по-зависим от законодателството пазар от пенсионното осигуряване. Законите не трябва да поставят сериозни бариери и ограничения както за навлизането на нови играчи, така и за напускането на пазара от действащи компании.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8992
GBP 2.4796 2.4887 2.3158
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив