25 Януари 2025, 21:55 Днес (0) | Вчера (2)

Застаряването на населението в ЕС ще доведе до нарастване с 3-5% от БВП на разходите за публичните пенсии

09 Октомври 2006 09:25 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Това налага развитието на капиталовата част на пенсионните системи, заяви Бисер Петков, заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Осигурителен надзор"

Господин Петков, КФН е домакин на международната конференция, посветена на развитието на допълнителното пенсионно осигуряване в ЕС. Разкажете повече за идеята за нейното организиране-защо в София, защо по тази тема и защо в сътрудничество с Полша?

Международната конференция “Развитието на допълнителното пенсионно осигуряване в ЕС и предизвикателствата за присъединяващите се страни” е една от дейностите в рамките на проекта по програма ФАР “Укрепване на административния капацитет на КФН за прилагане на европейското законодателство в областта на ценните книжа, пенсионното осигуряване и застраховането”. Партньор на КФН в осъществяването на този проект е Полската комисия за надзор на застраховането и пенсионните фондове. Конференцията се провежда броени дни преди влизането в сила на договора за присъединяване на България към ЕС. Този факт издига значимостта и актуалността на основната тема на конференцията. Познаването и прилагането на европейското законодателство в областта на допълнителното пенсионно осигуряване /ДПО/ и  на спецификата в организацията и функционирането на  пенсионните системи в държавите-членки е от първостепенна важност за новоприсъединяващите се държави като България и Румъния, както и за останалите страни от региона, които водят преговори за влизане в ЕС. Покани за участие в конференцията бяха отправени до пенсионните регулатори и надзори в Румъния, Хърватска, Македония, Турция, Сърбия и др. Наред с европейската проблематика в програмата на конференцията са включени въпросите за инвестиционния избор на осигурените лица и за регулирането на фазата на изплащане в ДЗПО, които са важни за бъдещето развитие на българската система за ДПО.

Повече за лекторите?
За лектори на конференцията са поканени водещи специалисти по пенсионно осигуряване от академичните среди и от пенсионните надзори на държави-членки на ЕС. Г-н Ивс Стивънс-професор по социално право в Католическия университет Льовен, Белгия ще направи общ преглед на състоянието и тенденциите в развитието на частноуправляваните пенсионни схеми в държавите-членки на ЕС. Във втория панел на конференцията, който е посветен на европейските директиви и практики в пенсионното осигуряване по професионални схеми, лектори ще бъдат г-н Михали Ердьош-председател на Комитета за професионални пенсионни схеми към CEIOPS  и г-жа Жаклин Ломен-старши съветник по надзорната политика в Националната Банка на Холандия. Г-н Ердьош ще разгледа въпросите по презграничната дейност на институциите за професионално пенсионно осигуряване в контекста на Директива ЕС/2003/41 за дейността и надзора на тези институции. Г-жа Ломен ще сподели опит във функционирането и надзора на професионалните пенсионни схеми в Холандия, където професионалното пенсионно осигуряване е силно развито. Основните презентациии в другите два панела на конференцията също са на водещи в своята област специалисти. Г-н Тибор Парницки ще представи регулаторните решения и практики в областта на инвестиционния избор на осигурените лица в страните-членки на ОИСР. Проф. Войчех Ото-зам. декан на Факултета по икономика при Варшавския университет ще запознае аудиторията с проблемите,обсъждани в Полша, при регламентиране на прехода от фазата на акумулиране към фазата на изплащане в системата на допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Развитието на допълнителното пенсионно осигуряване в България и вижданията на регулаторния орган и пенсионния бизнес по въпросите за инвестиционния избор и регулирането на фазата на изплащане в българската система на ДПО са темите на останалите презентации в програмата на конференцията, които ще бъдат представени от КФН и БАДДПО.

В каква посока трябва да се осъществи развитието на допълнителното пенсионно осигуряване?
Пенсионните системи в страните-членки на ЕС са изправени пред сериозни проблеми, породени от общата тенденция на застаряване на населението в тази част на Европа и влошаване на съотношението между работещите и пенсионерите. Протичащите демографски процеси поставят на изпитание финансовата устойчивост на традиционните разходопокривни пенсионни системи. Прогнозите на Комитета по икономическа политика показват, че въпреки извършените пенсионни реформи през 90-те години на миналия век, застаряването на населението ще доведе в повечето страни-членки на ЕС до нарастване с 3-5 процентни пункта от брутния вътрешен продукт на разходите за публичните пенсии в следващите десетилетия. Това налага развитието на капиталовата част на пенсионните системи, която осигурява допълнителни източници на пенсионен доход. Голяма част от провежданите пенсионни реформи целят да насърчат развитието на частно управлявани пенсионни схеми, които да поддържат общата адекватност на пенсионните системи в условията на намаляващ коефициент на заместване на доходите от пенсиите, изплащани от публичната част на системата. Понастоящем в редица страни-членки на ЕС частно управляваните пенсии осигуряват съществена част от дохода на пенсионерите(34% в Холандия и 30% в Обединеното кралство). В бъдеще ролята на допълнителното пенсионно осигуряване за постигането на общоприетите цели на пенсионната политика в ЕС ще продължи да нараства.

Какви са предизвикателствата в областта на пенсионното осигуряване за присъединяващите се към ЕС страни, като България?
Архитектурата на пенсионните системи в старите страни-членки на ЕС се различава от тази на повечето новоприети страни-членки и на новоприсъединяващите се страни като България и Румъния. В Западна Европа традиционно силно е развито работодателското пенсионно осигуряване или т.нар. професионални схеми за пенсионно осигуряване, които съставляват втория стълб от пенсионния модел в тези страни. Приетите директиви в областта на допълнителното пенсионно осигуряване в ЕС регламентират взаимоотношенията предимно в тази област. Прилагането на разпоредбите на тези директиви към една различаваща се по своите принципи система на ДПО в новоприсъединяващите се страни е основното предизвикателство пред регулирането на допълнителното пенсионно осигуряване в тези страни. Нарастващата конкуренция между осъществяващите дейностите по ДПО на единния европейски пазар е основното предизвикателство за пенсионноосигурителния бизнес в нашата страна.

 Какво очаквате от форума?
Очаквам на конференцията да се състои интересна и задълбочена дискусия по поставените теми, която да е от полза за всички участници. В конференцията са поканени да вземат участие представители на всички институции, които имат отношение към развитието на допълнителното пенсионно осигуряване в България. Надявам се, че този форум ще спомогне за предприемане на необходимите стъпки за усъвършенстване на регулирането и функционирането на българската система за ДПО.

 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив