20 Януари 2025, 20:48 Днес (2) | Вчера (0)

Застраховането на финансовите рискове ще продължи да нараства паралелно с финансово-кредитния пазар

08 Септември 2006 09:17 INSMARKET по статията работи: 3
A+ A-

Кирил Бошов, председател на УС на ЗАД „Евро инс“

Г-н Бошов, един от интересните финансови въпроси е този за финансовите рискове.  Какво е Вашето мнение – дали и доколко е оправдано да се застраховат финансови рискове?
Финансовият сектор през последните години е един от най-стабилно развиващите се в икономиката на България. С неговото разрастване много бързо се въведоха различни форми на кредитиране както от страна на банковите, така и от страна на небанковите финансови институции. Темпът на нарастване на кредитирането в България е един от най-високите в Централна и  Източна Европа и това бе причината БНБ да предприеме мерки за неговото ограничаване. Същевременно, нарастването на доходите на кредитополучателите се движи със значително по-ниски темпове от темповете на нарастване на кредитирането. В тази връзка изключително важна става задачата пред финансиращите институции за адекватно управление на кредитния риск. Застраховането на финансови рискове има за цел именно това – да предпази финансиращата институция от загуби, свързани с ненавременното погасяване на вземането или с превръщането му в „лош” дълг.

Какви са финансовите рискове, които могат да бъдат застраховани? Какви са видовете финансови застраховки?
Застраховките, свързани с финансови рискове, покриват риска от забава на плащане от страна на длъжника към кредитора. В това време те са изключително разнообразни, като се започне от различните видове банкови кредити, лизингово финансиране, застраховане на търговски риск, свързан с отсрочено плащане на стоки от доставчик към клиент, различните видове банкови гаранции -  за плащане, за участие в търг, за добро изпълнение, застраховка на облигационни заеми и т.н.

Защо е хубаво тези рискове да бъдат застраховани и каква е ползата за застрахованите лица?
Основната полза за застрахованите лица е предпазването им от финансови загуби, свързани с ненавременното погасяване на вземането. Застраховката „Финансов риск” дава възможност на застрахованите да съкратят административните си разходи, свързани с управлението на кредитния риск, тъй като по този начин те прехвърлят частично или изцяло отговорността за решението за отпускане на дадено финансиране на застрахователната компания, заради което заплащат съответната застрахователна премия. По този начин се намаляват разходите за изграждане на големи отдели, занимаващи се с кредитния риск, както и отдели за работа с проблемни длъжници. Разбира се, друга форма е изграждането на достатъчно квалифицирани отдели във финансиращата институция за анализ и управление на риска. В тази връзка всяка финансираща институция трябва да намери баланса между двата варианта, като, разбира се, е възможно тя да застрахова и само известна част от вземанията си, а именно тези, които по нейна преценка имат по-голяма степен на риск.

От застраховки на финансови рискове се възползват предимно фирми – юридически лица. Какво би мотивирало една компания да застрахова финансовите рискове? Кои са най-големите ви клиенти по този вид застраховки и какви точно рискове покривате?
Основният мотив на една компания да застрахова финансови рискове е доколко тя разполага с квалифициран персонал за управление на кредитния риск, както и с достатъчно капитал, който да я предпази от съществени загуби в случай на бързо увеличаване на проблемните й вземания. Не на последно място, работата с проблемни длъжници също изисква значителни разходи и отнема време, което е минимизирано при сключване на застраховка „Финансов риск”.
Лизинговите компании са едни от най-големите клиенти по този вид застраховки, предвид и бурното развитие на лизинговия пазар в България през последните години. Основен продукт, който те ползват, свързан с финансовите рискове, е застраховка на лизинговото вземане. Освен лизинговите компании основни клиенти по застраховка „Финансов риск” са и банковите институции. Сред клиентите на „Евроинс” са почти всички големи български банки, които застраховат финансови рискове, свързани както с отпускането на банкови кредити, така и финансови рискове, свързани с издаването на различни видове банкови гаранции. През последните години като не по-малък клиент се оформят и различните видове производствени и търговски компании, които предоставят стоки на разсрочено плащане.

Потенциалът пред финансовите застраховки е голям, но въпреки това те не са придобили голяма популярност. На какво смятате, че се дължи това - недостатъчна финансова култура, цена на застраховката, условията по нея?
Финансовите застраховки в България вече са намерили своето място на застрахователния пазар и това личи по непрекъснато растящите обеми, които към края на 2005 г. надхвърлят 3% от портфейлите на компаниите. Предвид специфичните клиенти застраховките на финансови рискове нямат нужда от широка рекламна компания и агресивен маркетинг. Може би това създава впечатлението, че те все още не са добре развити и популярни на българския застрахователен пазар. В крайна сметка, тези продукти никога няма да бъдат известни сред масовия застрахователен клиент именно поради специфичния им характер.

Как гледате на идеята за  застраховане на специфични рискове, които нямат типично кредитен характер и на възможността да предложите такива продукти?
На този етап застраховка „Финансов риск” притежава най-пълните характеристики за цялостно покритие на всички рискове, свързани с отпускането на съответното финансиране. В този смисъл тя се явява последна гаранция за безпроблемно събиране на просроченото вземане. Лизинговите компании по правило застраховат всички имуществени рискове, свързани с лизинговата вещ. В доста от случаите поради неспазване на общите условия по имуществените застраховки от страна на лизингополучателите, застрахователят може да откаже изплащането на застрахователно обезщетение. Това би могло да бъде причина лизингополучателят да има проблеми с изплащането на лизинговото финансиране, което е типичен риск, покрит от финансовата застраховка. В този смисъл застраховката на други специфични рискове се явява в известна степен разновидност на застраховка „Финансови рискове”.

Какво да очакваме от този сегмент на застрахователният пазар през следващите няколко години – поява на нови продукти, увеличени обеми на продажба на застраховките, или пък неговото свиване до незначителни размери?
Застраховането на финансовите рискове ще продължи да нараства паралелно с финансово-кредитния пазар. В този смисъл ние ще следваме нуждите на нашите клиенти.

Какви са най-големите предизвикателства пред българския застрахователен пазар, свързани с предстоящото ни членство в ЕС?
Oт 1 януари 2006 г. влезе в сила новият Кодекс за застраховането, с което се обединяват всички досега действащи нормативни актове. По този начин като създадени регулативни органи, нормативна база и капиталови изисквания, българският застрахователен пазар по нищо не се отличава от европейския. Присъединяването на страната ни към ЕС ще даде възможност на всяка застрахователна компания от страна-членка да отвори свое представителство в България, без да е необходимо издаването на лиценз от Комисията за финансов надзор. Това несъмнено ще доведе до нови участници на българския застрахователен пазар и ще засили конкуренцията. Въпреки това, ако анализираме как се е променил застрахователният пазар в десетте новоприети членки след присъединяването им към ЕС, ще видим, че в повечето от страните не са настъпили съществени изменения в пазарните дялове на отделните участници.
След направените промени на последното Общо събрание на акционерите, „Евроинс“ отговаря както на всички изисквания на нормативните актове, регулиращи дейността на публичните компании, така и на новоприетия Кодекс за застраховането. През 2006 г. „Евроинс“ на два пъти увеличи собствения си капитал, като вторият път това бе постигнато чрез реализиране на публична емисия акции на фондовата борса. Към момента „Евроинс“ разполага с добре изградена клонова мрежа, надежден софтуер, квалифициран персонал, адекватни нива на тарифите и система за бързо изплащане на обезщетенията, в резултат на което е напълно готова да отговори на нарастващата конкуренция.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

П О К А Н А (проект)
Най-учтиво Ви каним да вземете участие в ЛЯТНАТА ЗЕМЛЯЧЕСКА СРЕЩА на живеещи в България беларуси от бившия СССР и по света, която ще се проведе на 30 септември 2006 година,събота, от 12.00 ч. в ресторант-механа “Чичовци “ на адрес; ул.``Св.Св.Кирил и Методий``№ 102; (срещу “Женския пазар”). Богата музикална програма, хора и танци. Елате заедно да се повеселим и опознаем ! КУВЕРТ 15 / петнадесет / лева. Също и за приятели на Р. Беларус; [email protected], [email protected] ; www.ksdnb.data.bg .
Организационен комитет;0887-794506.
ПОКАНАТА ВАЖИ КАТО ПРОПУСК ! Тел. за контакт в София; Борис Ташков,02/9274072,GSM 0898-594542; Дмитрий Каюканов, 02/8408033, GSM 0897-308989.
#1 | от Advokat. | преди
kai go e izlagal toq 4e razbira ot zastrahovane
#2 | от top insyrans | преди
боже, боже ...
#3 | от относно интервюто | преди
Валидни за 16:10 20 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8992
GBP 2.4796 2.4887 2.3158
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив