18 Януари 2025, 20:32 Днес (0) | Вчера (3)

НЗОК трябва да се демонополизира и да влезе в реална пазарна конкуренция с всички лицензирани дружества за доброволно здравно осигуряване

11 Февруари 2005 09:11 INSMARKET по статията работи: 1
A+ A-

Д-р Стефан Сираков, изпълнителен директор на „Доброволна осигурителна мрежа–Здраве”

Д-р Сираков, “Доброволна осигурителна мрежа –Здраве” АД се появи на пазара в средата на миналата година, но Вие имате поглед върху за развитието на доброволното осигуряване като цяло. Как бихте оценили изминалата година - коя беше добрата и коя беше лошата новина в този сектор според Вас?

Благодаря Ви за проявения интерес към нашия фонд. Доброволна осигурителна мрежа - Здраве се появи на пазара през 2004 година - беше лицензирана  през месец юни. Тази компания бе създадена от хората, които въведоха в последните години здравното  осигуряване у нас и започнаха реформата в здравния сектор. „ДОМ – Здраве” е компания, учредена от 99 съмишленици -  едно юридическо и 98 физически лица.

Какво се случи с “Дом – Здраве” АД през 2004 година?

Започнахме изграждане на инфраструктурата на фонда по региони и по области. Сключихме договори с координатори в съответните лечебни заведения, които да се грижат и да направляват всеки един здравно осигурен при нас.

Имаше очаквания да стартирате с доброволен фонд по-рано, защо решихте едва през 2004г. да започнете това начинание?

Защото в последните 2-3 години хаосът, който настоящите управляващи създадоха в сектора се задълбочи, хората все по-трудно се ориентират в системата. Съвсем естествено нарасна необходимостта от доброволни фондове, които да подпомагат пациентите в лабиринтите на здравния сектор и да намаляват плащането на ръка, което само по себе си не винаги води до получаване на по-добро качество на медицинската помощ.

Как изглежда първата година на “Дом – Здраве”АД в цифри, колко са вашите осигурени, какви са приходите на компанията?

Като се има предвид, че “ДОМ – Здраве” АД все още не навършил и една година, аз мисля, че нашите показатели са повече от добри. Към 31.12.2004. при нас са осигурени 10 092 души. Това, разбира се, далеч не изчерпва хоризонта на нашите амбиции.Ние вярваме, че въпреки законодателните неуредици, които блокират развитието на здравния пазар у нас, доброволното здравно осигуряване в България предстои да се развива.

Говорите за законодателни неуредици.  Д-р Виткова също каза в началото на годината, че законодателството е това, което пречи на доброволното здравно осигуряване.  Нейната прогноза беше, че всичките 12 доброволно осигурителни дружества ще получат не повече от 10 милиона лева приходи. Как ще коментирате това, има ли проблеми със законодателството и къде са те?

Когато сегашното мнозинство направи промените в Закона за здравното осигуряване през 2002 г., едва ли не обяви, че е открило панацея за доброволното осигуряване. Това, разбира се, е дълбоко невярно. Понастоящем НЗОК има задължение да заплаща един изключително широк основен пакет за медицински услуги, определен от здравното министерство. От друга страна средствата за здравеопазване са силно ограничени. Това създава парадокса всичко да се плаща с почти нищо. Редно е основният пакет от медицински услуги за населението да се редуцира до реални обеми, а свободната ниша от услуги да се покрива от доброволното осигуряване. Друга пречка пред доброволните фондове е централното финансиране на болниците, което продължава да се извършва от здравното министерство. Тяхната методика дори забраняваше лечебните заведения да получават субсидия, ако получават средства от доброволните здравноосигурителни дружества.

Какво получават сега хората, които са доброволно здравноосигурени?

Българските граждани вече все по-добре разбират, че доброволното осигуряване няма за задача да замести социалната здравна защита, която се осигурява от НЗОК. Нашите осигурени реално преминават през профилактични прегледи, имат свой координатор, който им помага да се ориентират в здравната система, могат да ползват определени лекарства, за да бъде завършен техния лечебен процес. На практика имат възможност да се убедят в ефективността на нашите действия. Аз вярвам, че качеството на медицинските услуги е функция на конкуренцията и съм поддръжник на идеята за демонополизация на НЗОК. Мисля, че ако 28 – те районни каси и 12- те доброволни фонда влязат в истинска конкуренция помежду си, те ще имат и възможността да повлияят на изпълнителите на медицински услуги да се развиват в съответствие с европейските стандарти и изисквания. Ако здравния сектор се развива на пазарни принципи, от това ще спечели българския пациент.

А какъв е Вашият коментар за промените в Закона за застраховането, със които се даде възможност здравните застраховки да се извършват от застрахователните дружества?

Това е още едно потвърждение на тезата, която изказах и преди, че управляващите само на думи твърдят, че правят промени, които подпомагат доброволното здравно осигуряване. Не мисля, че това решение е правилно, но за съжаление, нашата асоциация все още е по–слаба от тази на застрахователните дружества и като че ли все още трудно се обединява около искания за сериозни законодателни промени.

Въпрос на време ли е асоциацията да стане по-силна и единна или има и някакви различия между отделните фондове?

Не, не бих казал, че има непреодолими различия. По–скоро наистина е въпрос на време. Все пак бумът на дружествата за доброволно здравно осигуряване беше през миналата година и е нормално те все още да доизглаждат механизмите на своите взаимоотношения.

Каква е Вашата прогноза за развитието на тези доброволни фондове, ще има ли според Вас фалити или сливания? Очаквате ли една по-динамична обстановка на пазара?

Аз съм привърженик на пазарните принципи и мисля, че при пазарни условия е нормално да се очакват всякакви действия. Възможно е да има както сливания, така и фалити. Добро бъдеще ще имат тези, които умеят да управляват добре процесите. Процесът на присъединяването ни към ЕС ще отвори нови възможности за външни инвестиции, но едновременно с това върху дружествата ще бъде оказан и натиска на много по-голямата и сериозна европейска конкуренция. В този смисъл смятам, че е от голяма важност да се продължи здравната реформа у нас, да се извършат докрай структурните промени и да се пусне в ход приватизацията на лечебните заведения.

Как ще изглежда 2005 година за “ДОМ – Здраве”, какви са плановете Ви?

Към края на м. януари т.г., “ДОМ – Здраве” вече изгради своята мрежа в цялата страна и смятам, че 2005 ще бъде година на утвърждаване на пазара. Ние не можем да правим изключение от целия сектор обаче и ако хаоса в него продължава, естествено, че и нас не ни чака светло бъдеще. Като изпълнителен директор на “Доброволна осигурителна мрежа – Здраве” се радвам, че за тези седем месеца откакто съществуваме, по обем осигурени и по премии ние вече сме вторият фонд в България. В стратегически план се надявам да дойде времето, когато ще бъде дадена възможността, доброволните фондове да управляват парите, събрани от националното здравно осигуряване и всеки здравно осигурен ще може да направи избор не само на лечебно заведение, но и на фонд, в който да вложи парите си и на който да се довери за грижата за своето здраве и това на семейството му.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Намамници .
#1 | от ментор | преди
Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив