22 Януари 2025, 05:26 Днес (0) | Вчера (0)

Очакваме ръст в животозастраховането през следващите 5-7 години

02 Юни 2008 11:11 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Рангам Бир, вицепрезцидент на Allianz New Europe

Господин Бир, каква е оценката Ви за българския пазар и промени ли се той след влизането ни в ЕС?
Като цяло, след присъединяването на България към ЕС, в страната се наблюдава положително развитие. Това, което ясно можем да кажем, е , че в последните години се забелязва повишен интерес към вас от страна на международните играчи на застрахователната сцена. Разбира се, се появиха и някои осъзнати рискове, свързани със стабилността на пазара, и други – със законодателството в областта на застраховането. Уеднаквяването на законодателството ви с това на ЕС неминуемо повишава доверието на инвеститорите към българския пазар и се отчита като положителна тенденция на развитие на пазара. Смятам, че това е ясен знак и тази тенденция ще продължи и за в бъдеще.

Отварянето ни към европейския пазар привлече много нови играчи тук, в страната ни, някои от които представляват големи компании. Страхувате ли си от конкуренция?
Не се страхуваме от конкуренция, дори я приветстваме. Радваме се на смисленото разумно конкуриране, базирано на честни пазарни практики. Когато групата Allianz навлиза на даден пазар, е прозрачна по отношение на своите практики – ценообразуване, резерви и пр. Международните компании носят със себе си международните бизнес стандарти и това е свързано с развитието на пазара, на който навлизат. Едно от ключовите изисквания за развитието на всеки пазар е наличието на стабилни играчи, които са и финансово силни. Навлизането на силни финансови конкуренти дава ясен знак за силния финансов растеж и на българския пазар.

За разлика от страните в Западна Европа, в България пазарът е ориентиран повече към общото застраховане, в частност към автомобилното застраховане. Кога и у нас животът ще изпревари колата?
Това, което виждаме в България, се наблюдава във всички страни от Източна Европа. Когато един пазар започне да се развива, първата тенденция е развитие на общото застраховане – автомобилното застраховане (като задължително), имущественото застраховане и едва най-накрая идва животозастраховането. Мисля, че животозастраховането е много тясно свързано с икономическото състояние на хората, с покачването на заплатите, с повишаването на разполагаемите доходи, със спестяванията, както и с доверието на хората в индустрията, защото животозастраховането е дългосрочен бизнес. Последното е особено важно за страни, преживели финансов шок, където заради неблагоразумно поведение на някои конкуренти компании, животозастраховане почти не е развивано. Първият сегмент, който страда в такива случаи, е именно животозастраховането. Но това, което наблюдаваме в момента в България, е изграждане на доверие. Ето защо смятам, че през следващите 5-7 години ще има увеличаване на дела на животозастраховането в страната ви. Животозастраховането е повлияно и от възможностите за инвестиране в рамките на самата икономика за компаниите, които предлагат този вид продукти.  Затова определените икономически стимули, които предлага държавата, са особено важни за населението и неговата спестовност. В това отношение в момента  наблюдаваме висок растеж в другите страни.
Сега в Европа се отчита увеличаване на възрастта на живот. Това е много сериозен въпрос и е свързан с промени в системата в различни области, например реформите в пенсионното осигуряване, реформата в здравеопазването. Всички те са тясно свързани и с животозастраховането. Наблюдаваме дебат, който тече в повечето страни. В края на миналата година имаше пенсионна реформа в Румъния. В момента наблюдаваме реформи в здравеопазването в Унгария и Чехия. Всички тези дискусии изваждат на повърхността дискусии за бъдещето и за осигуряването на живота на хората, като в центъра на разговорите на хората и компаниите, на законодателите и политиците е именно развитието на индустрията.

В този смисъл как бихте коментирал правителствената подкрепа на бизнеса по отношение на данъчните облекчения в различните страни и къде стоим ние на фона на останалите държави в региона?
Прави впечатление, че все повече правителства осъзнават важността на този въпрос. Мисля, че на различни нива постоянно тече доста активно участие в различни дискусии. Освен това правителствата организират дебати на всички нива в икономиката, особено по отношение на ролята, която правителствата трябва да играят.  Ответната реакция, която получаваме, е различна за различните страни. Общото е, че навсякъде в обществото има информираност по тези въпроси. Освен това прави впечатление, че законодателите като че ли взаимно се подпомагат в отделните страни и това води до развитие на икономиките.
Трудно е да се направи специфичен коментар за България (може би местният мениджмънт ще отговори по-подробно), но смятам, че най-важното е да има законодателна прозрачност и информираност.  Повече от ясно е, че хората сами трябва да се погрижат за своето бъдеще, но за това трябва да имат доходи.

Каква е визията Ви за развитието на Алианц в България. Какви са очакванията Ви в краткосрочен и дългосрочен план?
Ние сме едни от водещите играчи на българския пазар и очакваме да продължаваме да играем такава роля. Всичките ни планове са свързани с очакванията за развитие на пазара. Нашата философия е да играем конструктивна роля, базирана на подхода си, преследвайки позициите на печеливш играч.
Що се отнасяме до животозастраховането, предстои представянето на нови продукти съвсем скоро. Така се надяваме нашите клиенти да имат още по-голяма възможност за избор. Смятам, че тази тенденция ще продължи. Що се отнася до общото застраховане, ще представим и нови технологии при ликвидацията на щетите. Предстои и увеличаване на каналите за дистрибуция и всички компании в групата работят по този въпрос в тясно сътрудничество.  Ще продължим да ползваме и опита от другите страни и да го внедряваме на българския пазар.

АА

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 21 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8959
GBP 2.4796 2.4887 2.3121
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив