България се нарежда последна и по потребление - с 44% от средното за ЕС ниво
През 2011 г., брутният вътрешен продукт на глава на населението, изчислен според паритета на покупателна способост, варира от 45% до 274% от средното за Европейския съюз в отделните страни членки, разкрива Евростат в доклад, публикуван днес.
България се нарежда на опашката, като у нас индикаторът е с 55% под средното за ЕС. С 10% надолу е Кипър, с по между 15 и 25% - Словения, Малта, Гърция, Чехия и Португалия, с около 25% - Словакия, с между 30 и 40% - Естония, Унгария и Полша, с 40% е Латвия, и дори Румъния се справя по-добре от нас, с БВП на глава от населението на половината от средното за ЕС.
Отличници на Общността са Люксембург, където показателят е над два пъти и половина повече от средното, следвани от Холандия, с 30% отгоре, Дания, Швеция, Ирландия и Австрия – с между 25 и 30%, Финландия, Белгия и Германия – с по между 15 и 20%, и Франция и Великобритания – с по между 5% и 10%. В Италия и Испания, БВП на глава от населението е около средното за Стария континент.
Според друг индикатор, измерващ благосъстоянието на държавите – реалното индивидуално потребление, България отново се нарежда последна – с 44% от средното за ЕС ниво, а на първо място е Люксембург, със 150% нагоре.