24 Февруари 2025, 06:22 Днес (0) | Вчера (0)

Губим най-малко 80 млн. евро по италиански проект за РВД

16 Август 2004 08:21 в-к "Пари" по статията работи:
A+ A-

Авиационните ни власти уверяват, че няма да го приемат, ако не е изгоден за страната

България може да загуби 80 млд. EUR, ако се приеме последният вариант на италианския проект Джустиниано. Според него българското РВД ще се превърне в център за поддръжка и обучение в региона, а не за контрол върху прелитащите самолети. Новият проект за управлението на въздушния трафик в Югоизточна Европа с център в Бриндизи е предоставен за обсъждане на българските експерти.
Според първия вариант на италианския проект от септември 2002 г. на среща в Рим пред представители от гражданската авиация от всички страни в Югоизточна Европа, на центъра в Бриндизи е възложено да управлява трафика в т. нар. горно въздушно пространство /от 6100 до 18 300 м/ над Малта, Южна Италия, Кипър и страните от Балканите. Предложението обаче е било отхвърлено от всички държави. Както в. ПАРИ писа, ако бъде реализиран този вариант на проекта Джустиниано, България ще загуби над 95% от приходите си от въздушния трафик и РВД ще бъде пред фалит. Според експертите самолетите, които прелитат транзит - над 6100 м, формират 85% от печалбата на РВД. Самолетите, които излитат и кацат в зоната под 6 км, са основно по вътрешните полети и парите от тях формират едва около 2% от приходите на дружеството. В момента държавното предприятие реализира 80 млн. EUR приходи годишно.
Авиационните власти у нас в момента обсъждат нов вариант на проекта, но ако се окаже, че той не е изгоден за страната, няма да бъде приет, коментираха от транспортното министерство.
Не е ясно защо България настоява да се включи в проекта, коментират експерти. Според тях тук става въпрос за корпоративни и политически интереси. Италианската компания Аления Маркони системс, която достави радарната система на РВД, е 50% собственост на Финмеканика, най-голямата компания за военно и авиационно оборудване на Апенините. В групата на Финмеканика и Аления Маркони влиза и телекомуникационната Телеспацио, която иска да предоставя у нас сателитни услуги и евтин високоскоростен Интернет. Специалистите уточниха, че от 1997 г. има проект за създаване на регионален център на централноевропейските страни, който е в застой, защото не се подкрепя от отделните страни, включително от Италия, Хърватия и Словения.
Според вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Николай Василев, ако се включим в проекта Джустиниано, ще участваме в разпределянето на 500 млн. EUR годишно. Районът, който ще се контролира от софийския въздушен център, включвал Сърбия и Косово, Албания, Македония, България и Гърция. Според Василев Сърбия и Македония били съгласни ние да сме регионален център, защото нямали добре развити центрове. Друг вариант на проекта предвиждал въздушният трафик да преминава през Виена, Унгария, Сърбия и Турция. Съществувала възможност трафикът за Балканите да преминава само през Гърция или през Румъния. Според вицепремиера България, Италия и Германия имали интерес трафикът да преминава през нашата страна.
В момента върви обсъждане от българска страна дали новата разработка на проекта Джустиниано е приемлива или не за България, заявиха за в. ПАРИ от ведомството на Василев. Според експерти италианската страна е заинтересувана РВД да бъде център за поддръжка на системите за управление на въздушния трафик, защото нейна компания е доставила радарната система за нашия център. Преди време се заговори, че италианска фирма ще бъде и подизпълнител на Аления Маркони системс за поддръжка на радарите на РВД.
Остава открит въпросът и как ще си възвърнем 100-те млн. EUR, които са вложени в новата модерна сграда на Центъра за управление на полетите, коментират експерти. Според тях това е невъзможно, ако годишните приходи от такси за прелитане на въздушното пространство над страната останат същите, т.е. около 80 млн. EUR. Всички тези проблеми може да рефлектират върху системата за безопасност на въздушното движение, което най-много притеснява експертите в бранша.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 21 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8728
GBP 2.4796 2.4887 2.3614
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив