Най-много са поевтинели жилищата в центъра на София
С между 25 и 50% поевтиняха жилищата у нас за 5 г. - от началото на кризата в края на 2008 г. до края на 2013-а.
В София цените паднаха най-много в центъра, в престижния кв. "Иван Вазов” и в още няколко по-неатрактивни района, показват данните на "Адрес”.
По-сериозният дял ново строителство в даден район е ключов фактор за задържане на стабилни цени, а най-големите спадове в кризисните години са били регистрирани в райони, в които възможностите за строителство са били по-ограничени. Пример за това са центърът и "Иван Вазов”, където делът на нови постройки е по-малък в сравнение с източните или южните райони.
Наблюденията на компанията сочат, че много купувачи са се отдръпнали от централната част на града, в която предлагането е главно на стари сгради. Те са обърнали поглед към модерни комплекси и сгради, повечето от които не са в центъра.
Другите райони с най-голям спад в последните 5 години - над 45%, са "Люлин”, "Модерно предградие”, "Овча купел”, "Обеля”. Причината е във факта, че в последните години се e повишила достъпността на жилищата (съотношението на цената на имотите спрямо дохода на населението). Купувачите вече могат да си позволят жилища с по-високо качество в по-добри райони на цени, незначително по-високи от тези в панелните комплекси.
Най-слабо между 2008 и 2013 г. са спаднали цените на жилищата в райони като "Младост”, "Мусагеница”, "Борово”, "Княжево”. В тези квартали понижението в цените в проследения период е в рамките на 25 до 35%.
Обяснението за "Младост” и "Мусагеница” е, че те винаги са имали добра репутация, а появата на метро и изграждането на нови и модерни сгради ги оставило в групата на най-предпочитаните квартали.
Стабилността в източните райони е обусловена и от друг фактор според "Адрес”. В тази част на столицата в последните години се изграждат по-голямата част от новите офис сгради – в района на бизнес парка и "Цариградско шосе”. Откриват се голям брой добре платени работни места, което мотивира много хора да закупят жилище в района, в който работят.
"Борово” и "Княжево” също попадат сред устойчивите софийски квартали. Причината е в нагласата на купувачите, че там ще живеят в по-зелена среда.