Очакваната консолидация на европейския банков сектор скоро ще навлезе в решаващата си фаза, но противно на предварителните прогнози първите "жертви" ще са по-малките европейски дружества от бранша. Това става ясно от анализ на "Уолстрийт джърнъл", посветен на разрастването на финансовите компании към други пазари, считани доскоро за по-маловажни.
Показателни за тази тенденция са и данните от компанията за пазарни анализи "Диалоджик", според които сливанията и закупуванията на стойност между 100 млн. и 1 млрд. евро вече са повече от 50% от общия обем на подобните сделки на Стария континент.
Основната причина за това е фактът, че банките продължават да са на кръстопът между намаляване на разходите за дейността си или закупувания с цел увеличаване на оборота. Увеличението както на общия брой сделки, така и на стойността им се дължи на прогнозирания край на кризата на световните фондови пазари, който кара банките да инвестират в заемането на по-добри позиции в началото на ралито. Пoдкрепа оказват и данните за увеличението на приходите на банките от консултантска дейност, от динамиката на валутните курсове, както и от емитиране на акции и корпоративни облигации.
Спадът на обема на лошите заеми в портфейлите им и по-доброто управление на активите на малките финансови институции по време на кризата от последните две години пък правят тези банки най-привлекателни за големите им конкуренти. Освен това много гиганти от бранша вече обръщат много по-сериозно внимание на банкирането на дребно, тъй като не могат да си позволят вече да пренебрегнат пазар с подобна динамика на растежа.
Проблемите пред сектора според Антонио Вилалион от "Леман брадърс" в Лондон са свързани най-вече с регулационните и антимонополните власти на ЕС. Придобиването на малки банки намалява и без това считаните за нищожни шансове подобни сделки да "минат". Именно това може да спре очакваната вълна от сделки с малки банки и да насочи вниманието на някои от "акулите" в бранша към подобни по-големина институции.