Европейската полицейска агенция Европол обяви, че е одобрила създаването на нов център за борба с финансовите престъпления, които се очаква да се увеличат заради пандемията, съобщи econ.bg.
Общо 65 аналитици ще работят с властите в държавите - членки на блока.
Европейският център за финансови и икономически престъпления, чието създаване бе обявено през май, по тогавашна информация на "Дойче веле" бе нужно, тъй като страните подхождат към разследвания на финансови престъпления и пране на пари по много различен начин и е нужна "интегрирана система". Проблемът е, че правилата на ЕС за финансови престъпления не се прилагат изцяло от всички.
Коронавирусът обаче даде повод това да се случи. Събитията, свързани с COVID-19, "отслабиха икономиката ни и създадоха нови уязвимости, от които може да се зародят престъпления," каза ръководителят на европейската полицейска служба Катрин де Бол.
"Трябва да следваме парите до крайната им цел и да ги отнемем от престъпниците," написа Европол в "Туитър". Във видеоклип по темата се отбелязва, че организираната престъпност "струва на ЕС над 110 млрд. евро всяка година", забавя икономическия растеж и увеличава насилието в обществото.
Според европейската полицейска служба сектори като строителство, хотелиерство и туризъм са изложени на силен риск. С кризата с коронавируса обаче се появяват нови рискове.
Европол добавя, че ЕС е особено загрижен за субсидиите, отпускани от държавите заради ефектите на пандемията, тъй като от тях се интересуват "престъпници", които искат да се облагодетелстват чрез публично финансиране, пише "Ройтерс". Има и случаи на измами с медицинско оборудване.