11 Януари 2025, 05:48 Днес (0) | Вчера (1)

Започват стрес тестовете на пенсионните и застрахователните дружества

15 Юли 2016 08:32 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 15 юли 2016, 14:44
Getty Images

Днес парламентът трябва да гласува правилата за избор на нов шеф на КФН

От днес започват стрес тестовете на пенсионните и застрахователните дружества у нас.

Методологията за прегледа на активите на пенсионните фондове е разписана на 51 страници. Тя ще обхване различни аспекти, сред които: проверка за наличността на активите, съхранявани от банките-попечители; оценка на активите в портфейлите; преглед на рисковете и идентифициране на онези, които, които не са обхванати (изцяло) от нормативната уредба; осведоменост за рисковете и уязвимостите на сектора, включително вероятност за потенциално "заразяване" на останалата част от финансовия сектор и реалната икономика. Ще бъдат обследвани 4 основни сфери: основните работни процеси, свързани с активите на пенсионните фондове; оценка на активите; идентифициране на рисковете, както и на свързаните лица. Рисковете са разделени на две: покрити от обхвана на действащото законодателство и такива, които не са обхванати от него.

Методологията за прегледа активите на застрахователите е доста обемна – 162 страници. Предстои да бъде направен обстоен анализ на 4 основни работни блока: технически резерви по Платежоспособност 2 от гледна точка на надеждност, качество, достатъчност на данните; активити пасиви, различни от техническите резерви по Платежоспособност 2 – корпоративно управление, процеси и счетоводни политики;  капиталови изисквания – свързани лица и групи; граница на платежоспособност (налична и изискуема) – ефективност на прехвърлянето на риска. Ще бъдат направени оценки на застрахователните портфейли, на задълженията по застрахователните договори, както и доколко ефективно е прехвърлянето на рискове на трети страни, произтичащо от презастрахователни договори, включително и презастрахователни договори с ограничено поемане на риска. Ще бъдат отчетени рисковете и слабите места в сектора, включително и евентуално заразяване на останалата част от финансовия сектор и реалната икономика. Проверяващите ще получават подробности и за жалби от клиенти от началото на годината до 30 юни, като жалбите ще бъдат анализирани и ако има слабости при обработването на претенциите, това ще бъде докладвано. От независимите външни проверяващи се очаква да дадат полезни идеи за рисковете и уязвимостите на компаниите и на застрахователния сектор като цяло. Тъй като от началото на годината са в сила изискванията на Платежоспособност 2, фокусът на проверките ще бъде поставен върху спазването на изискванията на тази рамка.

Днес КФНобяви, че е назначила независими външни експерти на последните пет застрахователи,  с което е финализирана процедурата по назначаване на независими външни експерти.

Припомняме,
на 26 февруари ЕК публикува Доклад за България за 2016 г., в който оцени напредъка на страната при изпълнението на специфичните препоръки, одобрени от Съвета през юли 2015 г. Анализът на ЕК посочи, че у нас има прекомерни макроикономически дисбаланси и като част от специфичната препоръка изиска преглед на портфейлите на пенсионните фондове и на застрахователите.
През май КФН публикува на своя сайт документите, свързани с методологията за прегледа на активите на пенсионните фондове и на застрахователните компании.
Всички пенсионни и застрахователни компании трябваше да изберат до 25 май 2016 г. независими външни експерти измежду 8 дружества. След проверка на допустимостта на избраните лица КФН трябваше да изпрати потвърждение към дружествата в срок до 10 юни 2016 г.
Договорите за ангажиране на избраните независими външни експерти трябваше да бъдат сключени не по-късно от 17 юни 2016 г.
Прегледът от страна на независимите външни експерти започва днес.
Окончателният обобщаващ работен вариант на доклада трябва да е готов към 30 септември т.г., а финалните доклади трябва да бъдат предадени от външните експерти на КФН на 14 октомври 2016 г.
Цялостният преглед, който беше отложен във времето, трябва да приключи до 1 декември 2016 г. с публикуването на окончателен доклад.

Пенсионни и застрахователни експерти коментираха, че методологията представлява добра насока за проверка на балансите на дружествата. Предписанията за прегледите на свързаните лица към 30 юни пък не предполага да се установят съществени нередности. Причината в това е моментната снимка и времето, през което всички са можели да реагират. Качественият преглед, като цяло, зависи не само от методологията, но и от проверяващите и тяхната експертиза, а така също и предвид ограначеното време и от кооперативността на компаниите, а не на последно място – и от ръководителя на проекта. Към момента основната част от методологията е изчистена. Остават някои дискусии за формата на крайния доклад от проверяващите.

Вероятно при оценяването на компаниите ще има и отличници, и такива, които са позиционирани в долната част на позитивната скала и към които ще бъдат отправени препоръки за коригиращи действия. Като цяло очакванията са и последните да успеят своевременно да се приведат в съответствие с изискванията, за да няма негативни последици за целия пазар. В публикуваните методики няма указан срок за това, но вероятно  компаниите и ръководителят на проекта (EY) ще го фиксират допълнително в зависимост от откритите несъответствия или отклонения. Очаква се прегледът на пенсионни и здравни дружества да приключи в указания срок.

Според други наблюдатели обаче, стрес тестовете са опорочени. Икономическият експерт Румен Гълъбинов прогнозира, че проверките и оценките на застрахователите и пенсионните фондове сега ще бъдат претупани.
Сериозно е притеснението дали има достатъчен експертен ресурс, за да се извършат такива мащабни проверки за кратък период, а одиторите вече се оплакват от липса на време.

Прегледът на активите започва в момент, когато настоящият председател на Комисията за финансов наздор е с изтекъл мандат, а парламентът се очаква да гласува правилата за избор на негов наследник.

Европейският орган за застраховане и пенсионно осигуряване предупреди в писмо премиера Бойко Борисов за рисковете на пазара у нас. Под въпрос се поставя изборът на одиторите, а и решенията, които взима Комисията за финансов надзор (КФН) у нас. "Има писмо и сме отговорили че комисията е независима, но нашата позиция съвпада с тази на европейския регулатор”, коментира финансовия министър Владислав Горанов.

Заради това преди броени дни от КФН разпространиха становище, че Надзорът е сигурен в легитимността на упражнението.

Провеждането на такъв преглед, който обхваща 100% от банките, пенсионните и застрахователните дружества, се случва за първи път в Европейския съюз.

Към края на 2015 г. допълнителното пенсионно осигуряване акумулира нетни активи в размер на 9,338 млрд. лв., а в четирите вида пенсионни фонда се осигуряват общо 4 386 863 лица.
Към същия срок бруто премиите в общото застраховане достигат 1,571 млрд. лв., а в животозастраховането – 392,440 млн. лв.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив