19 Декември 2024, 11:47 Днес (0) | Вчера (1)

Застрахователите увеличават персонала, други сектори съкращават служители

11 Декември 2012 14:12 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 11 декември 2012, 14:21

Работодателите по-скоро склонни да съкращават, отколкото да наемат

Българските работодатели очакват муден темп на наемане през първото тримесечие на 2013 година, отчитайки отрицателен коефициент на заетост от началото на проучването на българския пазар. Негативната прогноза е индикатор за това, че процентът работодатели, които са склонни да съкращават, е по-висок от процента на работодателите, които имат планове за наемане. Това сочи обзорно изследване на Manpower за заетостта през първото тримесечие на 2013 г. От общо 750 работодатели, които са взели участие в проучването, 13% посочват, че възнамеряват да наемат служители през периода януари-март в сравнение със 17%, които планират да съкращават персонал. Също както и в предишното тримесечие, работодателите в сектора финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти отчитат най-силни планове за наемане. Коефициентът на заетост в сектора отбелязва спад от 6 процентни пункта в сравнение с предходното тримесечие и остава непроменен на годишна база.
“Според редица анализатори спадът в индустриалното производство в еврозоната сигнализира за предстояща втора рецесия. Този фактор е предпоставка за увеличението на безработицата сред всички страни от ЕС, включително и нашата и не е учудващо, че българските мениджъри са по-песимистични в очакванията си за нови назначения. Всъщност, в сравнение със същия период на миналата година, работодателите, които казват, че ще намаляват своя персонал, се е увеличил със седем процента,” коментира Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия.
Работодателите и в петте анкетирани региона на страната споделят негативни намерения за наемане през първото тримесечие на 2013 година. Работодателите в София и Пловдив са с най-малко песимистични планове, отчитайки коефициент на заетост от -1%. Работодателите от региона на Русе и Бургас са най-песимистично настроени що се отнася до очаквания за наемане през първото тримесечие на следващата година с коефициенти съответно от -12% и -10%.
“Като цяло, най-ниските нива на безработица се посочват традиционно от трите най-големи региона в България. Редица международни компании като Coca-Cola Enterprises, TELUS International, Sutherland Global Services, Ingram Micro и други разполагат своите бизнеси в страната, за да се възползват от предимствата на родния пазар и наличност на таланти,” допълва г-жа Василева. “Но общности в другите региони полагат усилия за привличане на чужди инвестиции чрез осигуряване на различни стимули с цел да станат по-привлекателни и да насочат новите бизнеси към повече градове в страната.”
Работодатели от шест от общо десетте анкетирани сектора отчитат негативни намерения за наемане през следващото тримесечие, като в сравнение с последните три месеца на 2012 г. коефициентите намаляват във всичките десет индустриални сектора. Стойностите спадат в осем от десетте сектора и на годишна база.
“Бизнесът има нужда от все повече квалифицирани висшисти, за да запълни свои ключови позиции, тъй като пропастта между търсените умения и съществуващата работна сила продължава да расте. Очевидно, този дисбаланс започва да се случва още на ниво университетско образование, където се наблюдава разрив между това, което студентите избират да следват и уменията, които компаниите търсят в процеса на подбор. Според проучване на Българската стопанска камара едва 20% от дипломираните висшисти в страната работят по специалността, която са си избрали,” коментира Надя Василева. “Все пак, има и светлина в тунела. Секторът финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти най-вероятно ще запази възходящия си тренд, тъй като все по-голям брой международни компании продължават да изнасят част от дейностите си към България. Счетоводители, ИТ специалисти, както и хора, които говорят два или повече чужди езици, ще бъдат високо търсени от бизнеса през следващите няколко години.”
Най-силни са намеренията за наемане в секторите финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти (+12%) и в търговия на едро и дребно (+4%). От друга страна, работодателите в сектора земеделие, лов, лесовъдство и риболов (-18%) заедно с тези в ресторанти и хотели (-17%) отчитат най-слаби намерения за наемане през периода януари-март.
“Както всички знаем, отслабващият пазар на труда не е само икономически проблем. Той е последица от настъпването на една нова реалност, където търсените качества, професионалните изисквания и случващите се бизнес процеси са в състояние на преход. Това, на което ставаме свидетели в момента, е един глобален недостиг на таланти и разминаване в търсените и предлаганите умения. Концепцията на Manpower за така наречената Човешка ера е подход, който се стреми да подсили процеса на синхронизация между бизнес стратегиите и стратегиите за управление на таланта, за да се постигне дългосрочен стабилен ръст,” допълва Надя Василева.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 18 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8632
GBP 2.4796 2.4887 2.3664
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив