07 Януари 2025, 08:45 Днес (0) | Вчера (0)

Защо въпросите за капитала на пенсионните дружества се повдигат преди началото на стрес тестовете?

04 Май 2016 17:00 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 4 май 2016, 16:52

С тези предложения ще се разколебаят хората, които се осигуряват на реалните си доходи

Българският пенсионен модел трябва да се диверсифицира, а не да се стеснява, коментира в предаването "12+3" по БНР финансовият консултант Румен Гълъбинов. Според него промените, които се предлагат сега в Кодекса за социално осигуряване, лишават всички пенсионноосигурени лица, родени 1959 година, от правото на избор как да управляват средствата си след пенсиониране: "Те ще бъдат насочени в един общ фонд, защото държавата гарантира, че на всеки ще му бъде изплащана тази втора пенсия, обаче без право на унаследяване. Този момент не е маловажен, тъй като държавата упражнява правото си на последен гарант по тези плащания, но от друга страна - държавата ни лишава от права, които сме имали досега".

С тези предложения ще се разколебаят хората, които се осигуряват на реалните си доходи, смята Гълъбинов.

Той коментира и твърденията на финансовия министър Владислав Горанов. В интервю за вестник "Труд" Горанов заявява, че е гневен на пенсионноосигурителните дружества заради ниска прозрачност и заради това, че нямат създадени технически резерви, които да гарантират изплащането на пожизнени пенсии. Такива технически резерви трябва да бъдат формирани по действащия Кодекс и не ми е известно да са ги формирали, казва в интервюто Горанов.

Според Румен Гълъбинов пенсионноосигурителните дружества и фондовете, които те управляват, се регулират от Комисията за финансов надзор /КФН/. Всички въпроси с технически резерви, актюерски задължения и капитал се следи от КФН.

Тъй като тази година се провеждат стрес тестове в банките, през втората половина на годината такива предстоят да се проведат в пенсионните осигурителни дружества и фондове и застрахователните дружества всички трябва да се запитат, защо въпросите за резервите и капитала на пенсионните дружества се повдига преди началото на стрес тестовете, а не да се изчакат тестовете и оценката на активите и тогава да се правят изводи, заяви Гълъбинов.

По думите му КФН е органът, който отговаря за стриктното изпълнение на стрес тестовете и оценката на активите: "Там е съсредоточена основно работата по установяването на финансовото и икономическото състояние на пенсионния и на застрахователния сектор".

Румен Гълъбинов е категоричен, че пенсионна реформа трябва да има, но за да е успешна и правилна, е необходимо да се наблюдават непрекъснато демографията и доходите на хората.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 06 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8990
GBP 2.4796 2.4887 2.3566
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив