Световната продукция на ядрена енергия е спаднала с 4.3% за изминалата 2011 година
Световната продукция на ядрена енергия е спаднала с 4.3% за изминалата 2011 година. Глобалната финансова криза и бедствието при Фукушима в Япония предизвикаха вълна от решения на държавно ниво за затваряне на ядрени електроцентрали, както и за отлагане на строежи на нови.
Ядрените реактори са произвеждали 2,518 тераватчаса, което е спад в сравнение с 2,630 тераватчаса за 2010 г. Ядрената енергия пък е била 11% от общо произведеното електричество. Това показват данните от доклад за състоянието на ядрената индустрия, публикуван днес и цитиран от агенция „Блумбърг”.
Радиоактивното изтичане в японската атомна електроцентрала при Фукушима през март миналата година накара редица държави, в това число и Германия, Швейцария и Тайван, да обявят своето оттегляне от ядрената енергетика. Световното й производство беше ограничено още повече след като някои страни задържаха на stand-by сторежа на новите си ядрени заводи от съображеия за сигурност, както и заради икономическата стагнация. Вместо това последните засилиха проучванията си за удължаване живота на вече съществуващите мощности.
Седем реактора са започнали да работят през 2011 г., а 19 са били закрити, сочи докладът. Франция, Германия, Япония, Русия, Южна Корея и САЩ – шесте от общо 31-те държави - производители, са генерирали над 70% от общото количество.
Поне пет държави, сред тях Египет, Италия и Кувейт, са отложили плановете си да строят първите си реактори, отчита още проучването. В САЩ RWE AG (RWE) и SSE Plc (SSE) са отклонили всички нови предложения за строежи през последните 12 месеца, докато компании от Япония и България са преустановили строителството им. Кризата във Фукушима отлага и лицензи и сертификация на нови електроцентрали.
59 ядрени реактора се строят по света и поне 18 се отложени за няколко години, според данните на доклада.