ООН: В гранични държави като Гърция, Италия и Унгария трябва незабавно да бъдат разположени големи приемателни центрове
ООН приветства предложението на ЕС да приеме 160 хиляди бежанци като стъпка в правилната посока, но заяви, че в гранични държави като Гърция, Италия и Унгария трябва незабавно да бъдат разположени големи приемателни центрове, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Европейските страни трябва да спазват националните и международните закони при управлението на границите си, уважаващи правото на хора да търсят убежище и закрила от война и преследване, се казва в изявление на Върховния комисариат на ООН за бежанците.
"По наши предварителни оценки нуждите са още по-големи, но сега вниманието трябва да се насочи към това всички страни членки да участват в тази инициатива и бързо да я приложат", се добавя в изявлението.
Комисариатът съобщи, че изпраща сглобяеми къщи за 300 семейства в Унгария със съгласието на правителството за предоставяне на временен подслон на бежанци. Говорителят на ВКБООН Уилям Спиндлър заяви, че е в контакт с властите в Унгария, която строи ограда по границата със Сърбия, и следи отблизо ролята на армията. "Очевидно е, че очакваме от властите там да спазват правата на бежанците, независимо дали става дума за полицаи или войници", посочи той.
Комисариатът изпраща също допълнителни доставки за 95 хиляди души в региона - Унгария, Сърбия, Македония и Гърция, каза говорителят на пресконференция.
ВКБООН приветства също предложението на Вашингтон да приеме 10 хиляди сирийски бежанци, но добави, че посоченият брой е недостатъчен, сравнен с мащабите на масовия бежански поток. "Разбира се, че
САЩ могат и трябва да направят повече, но все пак предложението им е стъпка в правилната посока", каза Уилям Спиндлър.
Вчера президентът Барак Обама нареди на администрацията да подготви приемането на най-малко 10 хиляди бежанци през следващата финансова година, съобщи Белият дом.
Още милиони сирийци може да станат бежанци и да тръгнат към Европа, ако не бъде сложен край на войната, предупреди регионалният директор на УНИЦЕФ за Близкия изток и Северна Африка Питър
Салама.
"Може още милиони и милиони бежанци да напуснат Сирия и да се отправят към Европейския съюз и други места", заяви той и добави, че близо 8 милиона души са разселени в самата Сирия.