18 Ноември 2024, 04:45 Днес (0) | Вчера (1)

НОИ предлага и държавата да участва в осигуряването

24 Март 2005 09:00 в-к "Сега" по статията работи:
A+ A-

За целта са нужни 1,1 млрд. лв. от приватизация и фискален резерв

Шефът на НОИ Йордан Христосков предложи и държавата да внася осигурителни вноски за работещите. В момента осигуряването се дели между работодател и работник в съотношение 70:30. Според Христосков обаче е нужен външен ресурс, който да подобри пенсионноосигурителната система и да повиши реалните доходи от труд.
Ако от 2006 г. държавата и бизнесът поемат по 40% от вноските, а работникът 20%, ще са нужни 1,1 млрд. лв. от бюджета, изчислиха от НОИ. По този начин в бизнеса ще останат 750 млн. лв., за работниците 168 млн. лв. Самоосигуряващите се пък ще плащат 60% и затова спестеното от тях ще е 80 млн. лв. Спестените от работодателите средства ще се използват за разкриването на нови работни места.
Христосков предлага държавата да набавя необходимите пари за вноски от приватизационни сделки или от фискалния резерв, но не и от данъци. С нарастването на доходите и производителността у нас държавата постепенно ще се оттегли от ролята си на осигурител.
Предложението за нова схема в осигуряването трябва да се направи от социалното министерство, обясниха от ведомството на Милен Велчев. Едва след като бъде направено то, финансовото министерство ще реши откъде могат да се вземат необходимите средства. От социалното министерство пък отказаха коментар, преди да са получили офертата официално от осигурителния институт.
КНСБ излезе с 2 варианта за разпределение на вноските с цел повишаване на реалните доходи на работещите. Синдикатът също предвижда участието на държавата в осигуряването с около 10-20% от вноската. Но при строга диференциация според доходите. Зам.-шефът на профсъюза Пламен Димитров обясни, че за заплата до 165 лв. не бива да има осигуровки. С нарастването на месечното възнаграждение трябва да расте и вноската. Така бедните ще имат повече разполагаем доход, аргументира се той.
Христосков обаче обясни, че подобна диференциация е сложна и трудно приложима. "Системата няма да реши проблемите, ако в нея не се включи и държавата", допълни той. "Само рязко намаляване на осигуровките е напълно достатъчно", е мнението на зам.-председателя на БСК Дикран Тебеян. Той изчисли, че при 1/3 намаление на вноските за работодател и работник те ще станат 18,9% за бизнеса и 8,1% за наемника. Така работодателят печели по 10,5% от спестената вноска, а работникът - 4,5%. Тебеян предложи наред със свалянето на осигуровката работодателят нормативно да е задължен да повиши заплатите с 5,5%. Ако не го изпълни, да си плаща по стария механизъм - вноска от 29,05%. Според Тебеян това ще увеличи потреблението, инвестициите и заплатите, което пък ще покачи приходите от данъци и ДДС. За целта държавата трябва да помогне само с 400 млн. лв., смята той.
Преди месец Милен Велчев обеща по-ниски осигуровки при следващ мандат, но допълни, че засега не е обсъждана схема. Имало вариант за намаляване на дела на работодателя до 50% от осигуровката, но без да се увеличава сумата на служителите. Намалението щяло да се компенсира от икономическия растеж в следващите години.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив