26 Януари 2025, 00:05 Днес (0) | Вчера (0)

Нова студия на Международния валутен фонд за растежа на банковото кредитиране за частния сектор на Балканите и в Източна Европа

26 Ноември 2003 Deutsche Welle по статията работи:
A+ A-

Соня Каникова, кореспондент във Вашингтон

Под едно доста необичайно заглавие, "Ранобудници, сънливци и спящи красавици: растеж на банковото кредитиране за частния сектор в Централна и Източна Европа и на Балканите", трима експерти от Международния валутен фонд изследват причините за кредитната експанзия в региона и прогнозират бъдещите тенденции. Изходна точка на тяхната студия е кредитното поведение на комерсиалните банки по време на периода на приватизация и реконструкция. През този период в някои от източно-европейски държави е настъпило рязко повишаване на нивото на заемите за частния сектор с темпо надминаващо растежа на брутния годишен продукт. Като типичен пример е посочена България. Според специалистите на фонда, тя е една от "ранобудниците", където банковото кредитиране за частния сектор е нараствало непрекъснато в течение на последните 5 години. Бързият растеж на заемите отразявал дълбоката трансформация на ролята на комерсиалните банки в страната в периода на преход от социалистическа към пазарна икономическа структура и институции.

Анализът на Международния валутен фонд показва още, че в държави като България, Хърватия и Унгария (всички в категорията на "ранобудниците") нарасналото кредитиране за частния сектор не е било зависимо от увеличаване на външните заеми. Въпреки че в групата на "ранобудниците"са 7 държави от Източна Европа, само в три от тях - България, Хърватия и Унгария, отпускането на заеми за частния сектор не е било ограничавано от наличието на вътрешни, домашни фондове. То е било възможно поради нарастване на ролята на банковото посредничество, което се демонстрирало от съотношението между банковите депозити и брутния годишен продукт. Други важни предпоставки са били увеличването на банковите депозити и намаляването на кредитите за държавните институции и предприятия.

Тези три държави са успели да подобрят общите си авоари и съответно положението си пред международните финансови институции. Това е в контраст с останалите държави от групата: Естония, Латвия, Полша и Словения, където увеличаването на кредитите за частния сектор е било подкрепяно от увеличаване на външните заеми.

Прогнозата за бъдещето е че банковото кредитиране за частния сектор в повечето източно-европейски държави ще продължи да расте с високо темпо през следващите години в резултат на макроикономически и микроикономически влияния. Според студията, както досегашния така и бъдещия растеж на заемите по принцип представлява положително структурно развитие. Авторите отхвърлят изразените от други икономически експерти опасения, че този растеж е бил прекомерен и можел да доведе до кредитна експлозия подобна на тази допринесла за икономическата криза в Азия в края на 90-те години. Засега, смятат те, банковото кредитиране в Източна Европа далеч не се приближава количествено до размерите на отпускането на заеми в държавите, които по-късно изпаднаха в банкова криза. Специалистите на фонда виждат обаче потенциален риск за финансовата стабилност идващ от все още недоразвитите банкови системи в Източна Европа и от предстоящия процес на тяхната интеграция в евро-зоната, който можел да предизвика временни сътресения. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив