25 Февруари 2025, 13:11 Днес (0) | Вчера (1)

Само 6 банки финансират студенти и ученици

09 Септември 2004 08:04 в-к "Сега" по статията работи:
A+ A-

Разходите по първия учебен ден, особено за първолаците, понякога са толкова големи, че много родители теглят заеми.

Въпреки неистовата битка за пазарни дялове българските банки все още не предлагат достатъчно разнообразни кредити, предназначени специално за нуждите на студентите или учениците. Само шест от общо 35-те кредитно-финансови институции предлагат такива специализирани заеми.
В развитите западни държави младежите и девойките осигуряват издръжката си в колежи и университети предимно със стипендии от учебните заведения, със субсидии от частни фирми и техни изследователски центрове, от държавни и частни фондации. Но най-вече с кредити от банките, отпускани при преференциални условия и с гратисен погасителен период. Специализирани кредити за ученолюбивите млади българи предлагат СИБанк, ДЗИ Банк, SG Експресбанк, Хебросбанк, Банка ДСК и Ейч Ви Би Банк "Биохим".
Разбира се, за такива нужди могат да се ползват и потребителските кредити на коя да е банка. Някои от тях се отпускат експресно, т.е. за часове или денонощие, без или с обезпечение, със съкратени процедури и документация, но с висока цена.
Такива са например потребителските "кредити по телефона" на Обединена българска банка (ОББ) - до 5 хил. лв. с годишна лихва 17.25%, без поръчител. Или например на Общинска банка, която предлага кредити за текущо потребление, включително обучение, в размер до 10 хил. лв. с фиксиран срок на погасяване и с изискване за един до четирима поръчители в зависимост от размера на заема, или ипотека върху недвижим имот за кредити над 7 хил. лв.
Потребителските заеми на Райфайзенбанк за физически лица за текущи нужди също имат опция за изплащане на обучение. Банката прави уговорка, че не следи целевото разходване на отпуснатите средства и не изисква оправдателни документи. Размерът на кредита е от 1000 лв. до 100 000 лв. със срок на връщане от 1 до 10 г. Точният срок зависи от вида обезпечение, което може да бъде поръчителство, ипотека или залог на парични средства, както и ДЦК. Лихвите зависят от вида обезпечение и варират от 7.5% до 15% на годишна база.
Банка ДСК предлага студентски кредити, а от 2 август и продукта "Заедно на училище". Ученическият заем се предоставя на родители или настойници на ученици от първи до последен клас на основните и средните училища. Заемът е в размер до 1000 лв. и с едногодишен погасителен срок. Средното лихвено оскъпяване е 8.9% за периода на издължаване. Преференции при олихвяването се предлагат, ако родителят вече е открил детски влог в банката и внесе парите от заема в него.
Условието за студентските заеми на Банка ДСК е кредитоискателите да са български граждани, приети за редовно обучение във ВУЗ и в колежи. Те трябва да са на възраст до 28 г., когато подписват кредитния си договор, и да имат успех от предходната учебна година или семестър не по-нисък от "добър 4.00". Банката сключва договор със студента и с избран от него платежоспособен съдлъжник. Най-често това е някой от родителите или роднините, който е задължен с лихвите по кредита, докато трае обучението на кредитоискателя, и се явява втори длъжник по договора за изплащане на главницата и лихвата до пълното погасяване на заема.
Каква сума може да поиска студентът в заем от банката зависи от размера на необходимите му средства за издръжка, както и от семестриалната такса, ако обучението се заплаща. Парите се отпускат за периода от разрешаването на кредита до семестриалното завършване на обучението. Колко ще е заемът зависи и от доказаната платежоспособност на съдлъжника. Лихвения процент определя ръководството на банката. Той може да намалее, ако студентът има разплащателна сметка в Банка ДСК. Кредитът се усвоява на части, касово или безкасово Само заемът за издръжка се получава на тримесечие в продължение на деветмесечна учебна година. Целевият заем за семестриални такси се превеждат по сметка на учебното заведение.
Хебросбанк пък ухажва само студентите от Американския университет в Благоевград, като им предлага кредит от 1400 евро, с които да заплатят част от разходите за обучението си в бакалавърска степен. Заемът се олихвява с 9% годишно. Студентът избира поръчителя си, най-често някой от платежоспособните му родители. До 6 месеца след завършване на следването си в бакалавърската програма студентът заплаща само лихвата върху ползваната сума. Цялостното издължаване на кредита започва половин година след дипломирането му, но не по-късно от 5 години след датата на записването му в университета. Условието е студентът да поддържа минимален среден успех "много добър", да има референции от факултета. Като междувременно Хебросбанк си запазва правото да следи развитието и успеха на клиента си. В случай че той прекъсне следването, кредитът се погасява предсрочно. При студентските кредити на СИБанк пък заеми се отпускат и за периода на обучение в магистърска степен, а възрастовият лимит на кредитополучателя е до 30 години. Предмет на финансиране са само семестриалните такси за обучение. Срокът на издължаване е идентичен с този на Хебросбанк, а обезпечението зависи от максималния размер на кредита. До 1500 лв. не се изисква поръчителство, до 5000 лв. поръчителят е един, приема се и залог на финансов актив или ипотека на недвижим имот. Изискванията за залог или ипотека са задължителни за заем над 7000 лв.
SG Експресбанк и ДЗИ Банк също като Банка ДСК предлагат специализирани кредитни продукти и за студенти, и за ученици. ДЗИ Банк предоставя кредити до 5000 лв. за закупуване на учебници и учебни пособия. Варненският трезор SG Експресбанк предлага заеми от 600 лв. за разходи, свързани с първия учебен ден. Таксата е минимална - 10 лв., а заемната сума се отпуска без поръчители, без застраховка и без документ за целта на кредита. Родителите на учениците могат да кандидатстват за заем и по телефона, като издиктуват БУЛСТАТ на работодателя си и личните данни на двамата родители. Минималните изисквания са за постоянни доходи по трудов договор или пенсия. Осреднената лихва по заема е 10%. Най-близък до западните стандарти е студентският кредит на варненската SG Експресбанк. Клиентът усвоява наведнъж кредита, който може да бъде от 500 до 10 хил. лв. Трезорът предлага на клиентите си частични гратисни периоди от една до 7 години. По време на следването могат да се плащат само лихвите, а изплащането на главницата започва едва след дипломирането на студента. Номиналният лихвен процент е 11.5% и зависи от базисната лихва на банката. За гаранция се приема поръчителство от двамата родители на студента.
Студентските кредити на Ейч Ви Би Банк "Биохим" са от 1000 до 15 000 лв. или равностойността им в евро. Обезпечението е с поръчителство или ипотека в зависимост от сумата. Както и останалите банки, Ейч Ви Би Банк "Биохим" предоставя кредити за разходи по обучението и за цялостната издръжка на студента. По време на обучението също може да се ползва гратисен период, като се заплащат само лихвите, а изплащането на главницата започва след завършване на следването. Заеми се разрешават и за студенти на възраст до 35 г., които искат да постигнат по-висока образователна степен в същата специалност, например докторат (PhD), както и ако искат да учат второ висше образование.
Максималният погасителен срок е до 10 години, като студентите по медицина и архитектура ползват преференция и връщат заема до 12 г. Лихвеният процент е в зависимост от това дали кредитът е в лева или в евро и е на база банковия лихвен процент плюс надбавки в зависимост от обезпечението, което може да е поръчителство или ипотека.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8689
GBP 2.4796 2.4887 2.3632
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив