60% са загубите на ВиК дружествата при доставките на течността
Разходите за вода на ВиК дружествата не трябва да надхвърлят 4% от доходите на едно домакинство, заяви Пламен Никифоров, директор в строителното министерство.78 млн. лв. са неплатените сметки за вода до момента от фирми и граждани в страната. Това съобщи Пламен Никифоров, шеф на дирекция "ВиК" в строителното министерство на обсъждане за бъдещото на водния сектор в страната. Експерти посочиха, че за разлика от енергетиката борчовете във водоснабдяването са в пъти по-големи и фирмите от сектора трудно събират дълговете си. Неотдавна от "Софийска вода" съобщиха, че 120 абонати са натрупали неплатени сметки за вода и затова всяка седмица концесионерът ще завежда по 30 иска срещу некоректни платци. Дружеството вече изпраща и сметки на длъжници с червен гриф "Просрочено". За коректните абонати пък се разиграват томболи с награди.
Освен трудното събиране на вземания проблем пред дружествата от ВиК сектора са и големите загуби при доставка на вода. Около 60 на сто са загубите им при подаване на вода, припомни проф. Петър Калинков от Българска асоциация по водоснабдяване и канализация. От тях 20-30 на сто от тях са търговски загуби, тоест водата стига до потребителя, но не се заплаща от него, а 40 на сто са реалните загуби. За да се намалят загубите, са нужни инвестиции в сектора. Те могат да дойдат по няколко начина, посочиха експертите. Теньо Пейчев, председател на асоциацията по водоснабдяване и канализация предлага част от платените такси за вода да се натрупват, за да се правят инвестиции в сектора. Според проф. Атанас Тасев законово е невъзможно авансово кредитиране за сметка на потребителите. Въпреки това той допусна, че в София е възможно да се съберат 30 млн. лв., които да се инвестират в подобряване качествата на системата.
Друг вариант е да се приличат и средства от европейските фондове, които са безлихвени.
У нас тепърва се разработва и необходимата нормативна уредба за водоснабдителния сектор. До края на годината се очаква да бъде приет закон за регулиране на сектора, разработва се и закон за водоснабдяване и канализация. От догодина ще заработи и воден регулатор, който ще определя цените в сектора, защото все още няма реална конкуренция на пазара. Все още се обсъжда дали той да бъде самостоятелен орган или да бъде на подчинение на Държавната комисия по енергийно регулиране.