19 Декември 2024, 18:59 Днес (1) | Вчера (2)

73,7 % от българите живеят в големите градове

30 Май 2019 16:31 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 30 май 2019, 15:33

В шест града с над 100 хил. души е съсредоточено 34,4% от населението

"Наша основна задача е да спрем обезлюдяването и да създадем добри условия за живот и в по-малките населени места. Да подобрим свързаността и възможностите за мобилност на населението." Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова при откриването на Международната архитектурна конференция SHARE Sofia, предаде БНТ. "Предизвикателство пред всички, ангажирани в инвестиционния процес, е свръхурбанизацията и това се вижда не само в България", каза още министърът и допълни, че към големите градове на Европа – както към София, продължават да прииждат все повече хора.
Според официалната статистика 73,7 % от българите живеят в големите градове. В шест града с над 100 хил. души е съсредоточено 34,4% от населението на страната или малко над една трета от всички българи.
Планирането на развитието на градовете трябва да бъде така, че териториите да бъдат полифункционални, като в тях да има едновременно жилища, офис площи и сгради за свободното време.
Пред участниците във форума Петя Аврамова подчерта, че в страната се наблюдава стабилен растеж в строителството, като със средства от републиканския бюджет или по линия на европейската солидарност се обновяват градовете, подобряват се социалната и образователната инфраструктура, както и енергийната ефективност на хиляди обществени и частни сгради. Това открива нови, по-широки хоризонти пред всички участници в инвестиционния процес – проектанти, архитекти, строители.
Ускоряването на отчуждителните процедури, с промените в Закона за държавната собственост, които Парламентът прие, също ще имат положителен резултат за инвестиционните процеси. Пред журналисти министърът коментира, че измененията ще дадат възможност по-бързо да стартират строителни дейности за важни обекти като Околовръстното на София в участъка от ж.к. "Младост" до АМ "Тракия" и за участъка Буховци – Белокопитово на АМ "Хемус", който се бави вече една година, за участъците от Видин до Враца и др.
Вече е започнала проверката на състоянието на оградните съоръжения по магистралите, а докладът с резултатите трябва да бъде готов в понеделник. Издадено е разпореждане в момента, в който се констатира повредена мрежа, мантинела или оградни пана, те да бъдат незабавно възлагани и възстановяването им да стартира, обясни министър Аврамова.
По отношение старта на тол системата министърът съобщи, че предстои среща с бранша, на която да бъдат обсъдени различни варианти за тарифите на тол таксите. Предстои да бъде свикан и Общественият съвет, конституиран с решение на Народното събрание.
"Необходима е голяма обществена подкрепа за приемането на тарифите,обхвата и въвеждането на тол системата, защото всички в България искаме да имаме добри пътища, а заради недофинансирането на сектора има такива, които са в много лошо експлоатационно състояние", каза Петя Аврамова.
По повод продължаването на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради министърът заяви, че до сега Програмата дава добри резултати за хората и облика на градовете, като общото мнение е тя да продължи и се обмислят различни варианти за това.
Обсъждат се получените предложения за промени в Закона за етажната собственост. Очаква се през есента да има готовност да бъде обявен вариант за неговата промяна.
Промени ще претърпи и Наредбата за ВиК услугите, които също предстои да бъдат обявени за обсъждане.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 19 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8634
GBP 2.4796 2.4887 2.3701
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив