24 Февруари 2025, 13:31 Днес (0) | Вчера (0)

ABI иска промяна на правилата при инвестиране на дълговите пазари

18 Август 2004 09:22 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Асоциацията на Британските застрахователи (ABI) поде инициатива за подобряване на стандартите на защита и прозрачност не европейските дългови пазари.

ABI готви Кодекс за поведение на застрахователните компании и банките, който изисква разкриването на повече информация за дружествата и техните корпоративни облигации. Европейските притежатели на облигации смятат, че са по-зле защитени от американските инвеститори, съобщи Financial Times.
Старт на инициативата беше даден половин година, след като група от 26 водещи европейски инвестиционни институции апелира към реформи на дълговия пазар.
От ABI подчертаха, че проявяват интерес към договорен принцип, който контрастира към по-ранната инициатива на Асоциацията.
"Ние не настояваме за "узаконяването" на конкретни правила. Искаме да създадем една по-добра практика", коментира Род Парис, шеф на отдела по дълговите пазари в Standard Life Investments и председател на Комитета по облигациите в ABI.
Позиция ABI непрекъснато търпи развитие и вероятно ще е необходимо още време за да се стигне до вярното решение.
Сред основните моменти, които предизвикват недоволството на членовете на ABI, е закъсняването на публикациите на проспектите и липсата на точна форма на текстовете на договорите.
"Корпоративното управление винаги се разглежда от гледна точка на акциите, но инвеститорите в облигации започнаха да се вторачват във връзката между лошото управление и понижаването на кредитните рейтинги. Трябва да е ясно че инвеститорите не бива да се делят на две групи - които влагат в акции или облигации", казва още Парис.
ABI смята, че трябва да се изработят "общоевропейски" правила при търговията на дългови книжа.
Собствениците на облигации силно пострадаха след проблемите около Parmalat и Ahold.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 21 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8728
GBP 2.4796 2.4887 2.3614
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив