Касата поема изцяло болестите, от които умираме
Чувал съм, че болници плащат на спешна помощ да карат пациенти за преглед в техните кабинети. Това съобщи по бТВ вчера здравният министър д-р Петър Москов. Ако се окаже, че най-близкото лечебно заведение не е приоритет, шефове на спешна помощ в съответния град ще бъдат уволнени веднага. Животът и здравето на пациента не е бизнес, категоричен бе той.
Министър Москов заяви, че фармацевтичните компании ще връщат в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) не по-малко от 10 на сто от цената на лекарствата. Тези пари ще влизат директно в бюджета на касата, а не в държавния, където да се харчат за "НСО и не знам какви глупости”, уточни Москов.
Според прогнозата му тази година здравната каса ще поеме лекарства за пациентите на стойност 887 млн. лева. Тази сума е два пъти по-голяма от платеното преди пет години. Министърът обясни, че в развитите европейски страни годишният ръст на разходите за медикаменти е 2-3 на сто, докато у нас е 14-15 процента.
Фармацевтичната индустрия едва ли ще е много щастлива, но дори там осъзнават, че България е била един от малкото останали "мечтани пазари”. Който не желае да връща пари, ще губи договора си с касата, посочи Петър Москов.
По думите му през новия политически сезон е възможно да има промени в текстовете при гласуването в пленарната зала, свързани със здравната реформа. Той обаче бе категоричен, че правителството няма да отстъпи, като целта е да се постигне гаранцията за качествено лечение на пациентите, а не на една или две диагнози, когато човек постъпи в болница, но страда от повече заболявания.
Трябва да мислим не как да финансираме структура, а лечение, каза Москов. Министърът допълни, че предстои да се прецизира наредбата за избор на медицински екип така, че болните да имат и тази възможност, но да не бъдат принуждавани да плащат за определени лекари, ако не желаят.