11 Януари 2025, 08:08 Днес (0) | Вчера (1)

Данъците ни лъсват онлайн до Нова година

19 Ноември 2012 08:28 в. Труд по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 19 ноември 2012, 08:31

Още преди Нова година гражданите и фирмите ще имат онлайн достъп до данъчно-осигурителните си сметки, т. е. до данните за платените и дължими данъци и осигуровки. Това обещаха от Националната агенция за приходите (НАП) пред “Труд”. Така всеки ще може да следи данъчните си данни и при грешки да сигнализира в НАП. Достъпът ще става със специален код, който данъкоплатецът ще може да получи лично от приходната агенция.
Възможността за онлайн достъп до данъчното досие е задължителна и заради една от най-сериозните промени в данъчното законодателство, която ще влезе в сила от началото на 2013 г. Става дума за въвеждането на единно платежно нареждане за преводи към хазната. Това налага цялостна промяна в сроковете за отчитане и внасяне на налозите.
Данъците и осигуровките от 1 януари 2013 г. ще се плащат накуп, с едно банково платежно нареждане. В резултат задълженията на гражданите и бизнеса ще се погасяват по реда на падежа им, а не според предпочитанията на данъкоплатеца. За здравните вноски се предвижда изключение, благодарение на което те ще се плащат приоритетно, независимо от останалите задължения на човек. Принципът за погасяване първо на най-старото задължение няма да се прилага и за вноските на хората в частните пенсионни фондове за задължително допълнително осигуряване (т.нар. втора пенсия). Няма да важи и за невлезли в сила актове - например ревизионни документи, оспорени пред съда.
Единното платежно не само ще спести над 100 млн. лв. годишно разходи на бизнеса за банкови такси, но ще редуцира и грешките. “Намаляването на грешките, допускани от задължените лица и търговските банки, произтичащи от многобройните кодове за вид плащане и различните банкови сметки за данъци и осигуровки, е от полза както за администрацията, така и за клиентите на НАП, което от своя страна води до намаляване на заявленията за корекция, подавани от лицата при допуснати от тях неточности и намаляване на платежните документи за поправяне на некоректни плащания”, твърдят от финансовото министерство.
Също от догодина работодателите вече няма да могат да се измъкват от издаване на служебни бележки
на работниците за доходи. Служебната бележка задължително се прилага към данъчната декларация, която гражданите попълват между 1 януари и 30 април всяка година.
Става дума за получателите на всякакви доходи от извънтрудови правоотношения - възнаграждения на консултанти, автори, архитекти, земеделци, доходи от наем, неустойки, парични и предметни награди, дивиденти от кооперации и др.
Досега издаването на служебни бележки беше задължително, но само при поискване от страна на работника в срок до 31 януари, за доходите от предходната година. Сега депутатите задължиха работодателите, дори служителите им да не поискат сами такава бележка, да им я издадат най-късно до 15 април.
Причината за промените е, че въпреки задължението на работодателите досега при поискване да издават служебна бележка, много от тях размотаваха работниците с месеци.
Подобна бележка се издава и при смяна на работодателя - най-късно до 31 декември в годината на напускането.
Заради масовото неспазване на сроковете от страна фирмите бяха въведени и глоби за некоректните работодатели. За неиздаване в срок на документа глобата е до 250 лв. за всеки отделен служител, а при повторно нарушение - до 500 лв.

НОВИ СРОКОВЕ

Заради въвеждането на единното платежно нареждане се предвиждат куп промени в сроковете за отчитане и внасяне от фирмите на повечето данъци .
Данъкът върху разходите става годишен и ще се внася еднократно до 31 март на следващата година. Сега налогът е месечен и се внася до 15-о число. Данъкът върху приходите на бюджетните предприятия също от месечен става годишен и ще се внася до 31 март на следващата година. Същото важи и за налога върху дейността от опериране на кораби.
Окончателните налози върху доходите вече ще се внасят на тримесечие, а не ежемесечно, както е в момента.
Разходите за подкуп пък изрично се посочват като непризнати за данъчни цели.
Промените предвиждат и облекчения за бизнеса при деклариране на данъци и доходи. Например за изплатените през годината доходи на граждани фирмите ще подават справка само ако доходът на съответното лице е над 5000 лв.
Авансовите вноски за данък печалба вече ще се определят на базата на прогнози, без да се вземат предвид данъчните печалби от предходни години. Фирмите с под 300 000 лв. приходи от продажби през предходната година се освобождават от авансови вноски. Сега прагът е 200 000 лв. Компаниите с приходи между 300 000 лв. и 3 млн. лв. ще правят тримесечни авансови вноски, а тези с приходи над 3 млн. лв. ще продължат да превеждат авансово данъка веднъж месечно.
Ако дължимият годишен данък печалба надвиши с 20% сумата от месечните авансови вноски, върху превишението над 20% ще се дължи лихва от фирмата.
Данъчната основа за определяне на данъка върху представителните разходи и социалните разходи, предоставени в натура, ще бъде в размер на начислените разходи за съответната година, а не за месеца, както е сега, предвиждат още промените.
С промените се въвеждат глоби за неспазване на реда за отпечатване на ваучери за храна - необходимите реквизити, срок и т.н.
В закона за акцизите се правят минимални изменения, с които леко се увеличава налогът за дизела и керосина. В резултат литър дизел ще поскъпне от 1 януари с близо 2 ст.
В закона за корпоративното облагане пък се въвежда 15% налог върху онлайн хазарта (тото, лото игри, залагания върху резултати от спортни състезания), каквато е и ставката за традиционните залагания.
В закона за счетоводството се прави промяна, според която за постъпилите на чужд език данъчни документи във връзка с ДДС вече няма да се изисква превод на български език.
В закона за ДДС се правят промени, според които фактурите на хартиен носител и електронните фактури ще се третират равнопоставено.

ДЕКЛАРИРАМЕ ДЕСЯТЪК ЛИХВА ПРЕЗ 2014 Г.

Новият данък върху лихвите по срочните депозити ще трябва да се обяви в годишната данъчна декларация за пръв път през 2014 г., но не всички ще са задължени да го правят. Това следва от приетите окончателно от парламента промени в данъчните закони за догодина.
Декларация за данък лихва ще подават хората, които и без това са длъжни да попълнят формуляра, защото освен заплата имат и други доходи - например от наем, от авторски права и т. н. Към декларацията те ще трябва да приложат и служебна бележка от банката за изплатените през 2013 г. лихви и внесения върху тях данък.
Декларация няма да подават хората, които работят само на трудов договор и имат работодател, който да направи годишното преизчисляване на данъка.
Данък лихва ще бъде в размер на 10% и ще се отнася само за срочните депозити. Всички разплащателни, картови и спестовни сметки, както и детските влогове, няма да се облагат.
При средна лихва за годишен депозит в левове около 5%, данъкът ще бъде 0,50% от сумата. За депозит в размер на 1000 лв. това прави 5 лв. налог за годината. Ако депозитът е 10 000 лв., вложителят ще трябва да отдели за хазната 50 лв., а при спестяване от 20 000 лв. - 100 лв., сочат сметките.
Данъкът ще се удържа в момента на падежа на депозита или на предсрочното му закриване. Това важи за всички продукти, включително за депозитите с авансово изплащане на лихвата. Така сметките на всички, които се надяват да си спестят налога за догодина, като сключат до края на 2012 г. едногодишен депозит с авансова лихва, ще излязат криви. Причината е, че дори в този случай начислената лихва след 1 януари 2013 г. ще се обложи в деня на падежа. Според финансовото министерство не е редно авансовите депозити да се облагат при изплащането на лихвата в началото на договора, защото, ако човек си изтегли парите предсрочно и наруши контракта, той ще загуби лихвата, но вече ще е платил данък върху нея.
Банките ще превеждат новия данък ежемесечно в хазната. Разходите им по администрирането на налога ще са минимални, поради което не се очаква те да наложат извънредни такси на гражданите.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив