25 Декември 2024, 11:13 Днес (0) | Вчера (0)

Депутатите пуснаха пенсионната реформа с уговорки за промени

03 Юли 2015 08:51 в. Сега по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 3 юли 2015, 09:14

Депутатите одобриха предложението на кабинета мъжете и жените от трета категория да се пенсионират на 65 г. със съответно 40 г. и 37 г. Стаж

Първите, които ще излязат по тези условия в пенсия, ще са мъжете, родени 1964 г., и жените - 1972 г. Въпреки протестите и с уговорката за промени и тук се въвежда възраст за полицаи, военни и др. от сектор "Сигурност" - 52 г. и 10 м. от 1 януари. Тя ще расте с по 2 месеца годишно до 55 г.

Депутатите приеха пенсионната реформа на първо четене с нестабилно мнозинство и с уговорката, че ще предложат куп промени за окончателното гласуване в зала. Единствените, които безусловно подкрепят измененията в Кодекса за социално осигуряване, са ГЕРБ, АБВ и ББЦ. От Реформаторския блок също гласуваха "за" на първо четене, но подчертаха, че подкрепата е под условие и ще зависи от приемането на техни промени относно избора за осигуряване в частните пенсионни фондове.

От ДПС дадоха рамо на Бойко Борисов - четирима от депутатите на Доган гласуваха "за", шестима - "въздържал се", но повечето не гласуваха. Всички от Патриотичния фронт, които умуват дали ще подкрепят и занапред кабинета, се въздържаха. На ГЕРБ обаче биха стигнали гласовете само на АБВ и ДПС, за да прокарат пенсионната реформа.

Работещите първа категория ще се пенсионират 10 години по-рано от масовата трета категория (на 55 г.), а във втора - пет години по-рано (на 60 г.). Тежестта на една година осигурителен стаж ще се увеличава от 2017 г. Целта е от 1.1 сега коефициентът за година стаж да стане 1.5, което ще увеличи сегашните пенсии с 40%. Кога ще се случи това обаче не е ясно. Вноската за пенсия ще се увеличи с по 1 пункт през 2017 г. и през 2018 г. до 19.8%. За сметка на това вноската за втора пенсия ще остане 5% и няма да се вдигне на 7% от 2017 г., както е предвидено в момента. Това ще струва на гражданите и фирмите 716 млн. лв. за двете години. 

Според вицепремиера Ивайло Калфин всички тези стъпки за ръст на възраст, стаж и осигурителната тежест са толкова плавни, че няма да се усетят от хората и бизнеса. "Запазването на сегашното положение гарантира катастрофа с пенсиите в бъдеще. Реформа не е правена от години, защото има много неприятни неща за избирателите. Този проект е продукт на съгласие, а не на пазарлъци", заяви вицепремиерът Ивайло Калфин. От БСП поискаха за пореден път да се замразят годините и стажът за пенсия, но Калфин бе категоричен, че "това няма как да се случи". "Разбирам от финанси, но не от фокуси. Не виждам как намалявате възрастта и стажа, а увеличавате пенсията", контрира колегите си от БСП Калфин.

Реформаторите поставиха условие за окончателната си подкрепа на законопроекта на второ четене - промени за втория стълб. Радан Кънев обясни, че искат само хората, родени между 1960 г. и 1970 г., да могат да избират дали да се осигуряват изцяло в НОИ или и в частен фонд, а за останалите да се запази "капиталовият елемент". И още - да се признае ролята на държавата като трети осигурител, като по този начин ще се увеличи пенсията, гарантирана от НОИ, за сметка на сумата, която трябва да се изплаща от втория стълб - частните фондове. В дискусиите по реформата финансовият министър Владислав Горанов категорично отхвърли възможността за това. "Министерският съвет представя компромисен законопроект, в които предимствата са повече от недостатъците. Не е достатъчно смел, но е достатъчно умен, за да не го променят следващите мнозинства", коментира все пак Кънев.

Проектът на КСО обаче не се занимава с проблемите на втория стълб - те се разискват в работна група в момента, която трябва да предложи нова порция промени на социалния закон. Единственото, което правят управляващите сега, е да поправят собствените си неработещи текстове от края на м.г. Предвижда се да се върне старото положение отпреди 31 декември за младите хора, които започват работа за първи път - да имат три месеца да изберат фонд, а след това да се разпределят служебно между деветте фонда. Другата промяна е, че всички българи ще могат да си прехвърлят многократно вноските от НОИ към втория стълб и обратно до пет години, преди да излязат в пенсия. Според приетия м.г. КСО веднъж прехвърлил се към НОИ, осигуреният остава закрепостен там завинаги. Парите от индивидуалните им партиди за втората пенсия пък ще стоят в Сребърния фонд и няма да носят доходност.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив