Ръстът на праговете и на най-ниското заплащане от 290 лв. на 310 лв. ще осигури приходи за увеличението на пенсиите, заяви министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов
Минималните осигурителни прагове в браншовете, за които синдикатите и бизнесът не постигнаха договорка, се запазват, което е прецедент. Досега социалното министерство налагаше административно увеличение, т.е. средният процент от предложенията на синдикатите и на бизнеса. 26 са секторите, за които социалните партньори не се споразумяха.
Ръстът на праговете и на най-ниското заплащане от 290 лв. на 310 лв. ще осигури приходи за увеличението на пенсиите, заяви министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов пред TV7. 582 млн. лв. са нужни за увеличението на пенсиите средно с 9,3% от април 2013 г., като 27 млн. лв. ще дойдат от повишаването на праговете, а от ръста на заплатите – около 100 млн. лв. Синдикатите обаче не са доволни от предвиденото увеличение.
От КНСБ настояват за ръст на пенсиите с минимум 10 – 12 на сто още от 1 януари. От КТ „Подкрепа” пък настояват сумите за старини да се повишат с еднакъв процент за всички пенсионери, а не според периода, в който са отпуснати. „Настояваме в средата на годината минималната заплата да се увеличи на 330 лв. и да достигне 350 лв. до началото на 2014 г.”, коментира икономическият експерт в КТ „Подкрепа” Николай Николов.