Приходите от ДДС скочиха с 13%, а от акцизи с 10%
България реално спечели 1,72 млрд. лв. от членството си в ЕС за първите седем месеца на годината. Страната ни е получила 2,26 млрд. лв. като помощи за периода от януари до юли, като основно това са именно парите от фондовете на ЕС. В същото време направената вноска в бюджета на ЕС до юли е 540 млн. лв.
Сериозният ръст на приходите от ДДС, акцизи и осигуровки, както и на получените средства от ЕС е причината за големия излишък в хазната. Приходите от ДДС до края на юли са 4,647 млрд. лв., което е с 12,6% или с 520 млн. лв. повече от същия период на миналата година, сочат данните на Министерството на финансите. Това увеличение на приходите значително изпреварва ръста на икономиката, който е 2,2% за второто тримесечие на годината. Явно увеличението на приходите от ДДС с близо 13% се дължи на по-сериозния контрол и свиването на сивия сектор, а не толкова на нараствате на търговските обороти. Подобна е ситуацията и при приходите от акцизи и осигуровки. До края на юли в държавната хазна от акцизи са събрани 2,414 млрд. лв., което е с 10%, или 220 млн. лв. повече от същия период на миналата година. Събраните социални и здравни вноски в бюджета нарастват с 9,3%, или с 334 млн. лв. и достигат 3,6 млрд. лв. Тези допълнителни приходи са събрани именно от сивия сектор. Сериозно се увеличават и приходите от останалите налози. В резултат общата сума на данъчните приходи (заедно с осигуровките) нараства с 9,4%, или с 1,24 млрд. лв.
За големия бюджетен излишък допринася и усвояването на парите от ЕС. До края на юли, за когато са последните официални данни на МФ, получените помощи са на стойност 2,26 млрд. лв. Те са с впечатляващите 58,5%, или с 834 млн. лв. повече спрямо същия период на 2014 г.
На фона на добрите приходи в хазната разходите на държавата се увеличават само с 1,3% и достигат 18,23 млрд. лв. към края на юли. Прави впечатление, че при текущите нелихвени разходи на бюджета, където влиза издръжката на чиновниците, дори има минимално намаление. Докато капиталовите разходи нарастват с 15%, което дава допълнителен тласък на ръста на икономиката. В резултат на добрите приходи и контролираните разходи към края на месец юли бюджетът има излишък от 789 млн. лв., при дефицит от 1,147 млрд. лв. за същия период на миналата година. През август доброто изпълнение на приходите явно продължава, тъй като предварителните данни на МФ отчитат излишък в бюджета от 600 млн. лв. за първите осем месеца на годината.