20 Декември 2024, 09:46 Днес (1) | Вчера (1)

С 10-15% може да поскъпне строителството от тази година

09 Януари 2014 05:13 в. Сега по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 9 януари 2014, 05:21

Новите правила в проектирането през 2014 г. ще важат само за обществените сгради, а догодина - и за частните

С около 10-15 на сто може да поскъпне строителството на сгради у нас заради въвеждането на европейски норми в проектирането. Така например, ако досега 1 квадратен метър застроена площ е струвал 1000 евро, стойността му ще се вдигне до около 1100 евро. От 6 януари еврокодовете за проектиране, които се отнасят за носещата конструкция, са задължителни за всички сгради, които се строят по Закона за обществените поръчки от държавата и общините. От 2015 г. те ще важат и за всички частни сгради. Започнатите досега строежи ще бъдат завършени по стария ред. Това предвижда влязлата в сила преди три дни наредба на Министерството на инвестиционното проектиране.

Новите норми за проектиране за носещата конструкция залагат по-високи изисквания за устойчивост при земетресение. Това ще доведе до поскъпване на елементите на носещата конструкция - колони, греди, противоземетръсни шайби и плочи. Те вече ще трябва да се изпълняват с по-висококачествени арматури и с бетони с по-високи якостни свойства. Европейските изисквания са по-строги от националните ни строителни норми по БДС. Разработени в края на 80-те години на миналия век, българските стандарти отразяват тогавашните познания в областта на противоземетръсното строителство. "Нашите норми са базирани на опита от 70-те и началото на 80-те години на миналия век, а при еврокодовете са използвани постиженията на противоземетръсното инженерство през последните две десетилетия и те са доста по-консервативни и взискателни", обясни пред "Сега" директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН проф. Светослав Симеонов.

Експертите са категорични, че въвеждането на еврокодовете ще оскъпи строителството на сгради, но не са единодушни с колко, защото нямали точни разчети. "Споменаваните 10-15% са много прогнозни. За по-луксозните сгради поскъпването най-вероятно ще е по-ниско, защото носещата конструкция при тях няма такава голяма тежест в общата стойност. При по-евтиното строителство - където довършителните работи не са изпълнени луксозно, оскъпяването сигурно ще е повече, защото при тях конструкцията има по-голяма тежест в крайния продукт", коментира още Светослав Симеонов. Според Иван Бойков от камарата на строителите оскъпяването все пак няма да е драстично, а и е по-добре да се дадат повече пари за по-сигурно строителство.

Изискванията всъщност не са напълно нови. Досега имаше двегодишен преходен период, в който проектантите можеха да изготвят проектите си по БДС или по еврокодовете. Пред "Сега" строители и проектанти коментираха, че за тези две години у нас не е построена нито една сграда по европейските изисквания. Новата отсрочка от 1 година за частните инвеститори бе дадена по тяхно изрично настояване, защото се оказва, че за две години проектантите не са успели да въведат еврокодовете в работата си. От камарата на строителите коментираха, че досега техните проектанти са работели по БДС и ще трябва да инвестират, за да въведат новите изисквания. Според Симеонов това ще забави излизането на строителния сектор от кризата. През преходния период за частните строежи инвестиционното министерство ще доработи ръководствата за използване на еврокодовете.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 19 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8634
GBP 2.4796 2.4887 2.3701
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив