20 Януари 2025, 19:10 Днес (2) | Вчера (0)

Топят се парите за втора пенсия в частните фондове

30 Януари 2015 09:04 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 30 януари 2015, 09:05

Доходността им отрицателна през последните 10 години. Разследват 5 дружества за манипулации

С по 0,16% на година са намалявали парите за втора пенсия в частните пенсионни фондове през всяка от последните 10 години. Това е реалната средногодишна доходност, постигната за този период от пенсионните компании, и тя е отрицателна. Това съобщи зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) и ръководещ управление "Осигурителен надзор" Ангел Джалъзов по време на изслушване в парламентарната комисия по бюджет и финанси. Джалъзов изтъкна, че през 2004 г. е била променена методологията, по която се изчислява доходността, като от тази година това се прави на ежедневна база. Освен това при нея доходността се смята, след като фондът е взел 1% инвестиционна такса=

През 2002 - 2004 г. доходността се е смятала веднъж месечно. Затова ако се сметне с колко пари фондовете за втора пенсия са олихвили парите на клиентите си от 2002 до 2014 г., доходността излиза положителна, стана ясно от думите на зам.-шефа на КФН. А именно - 1,46% на година за въпросните 12 г. Според Джалъзов обаче по-точна е методологията, въведена след 2004 г., тъй като отчита множество фактори.

Сериозен интерес и дебат по време на заседанието предизвика оповестената информация, че четири от фондовете с 60% пазарен дял са подали в КФН сигнал срещу останалите пет компании на пазара, като ги обвиняват в манипулации на доходността. Председателят на КФН Стоян Мавродиев потвърди за такъв сигнал и уточни, че той е подаден по негов съвет към тези четири фонда. Проверката по сигнала тече вече трети месец, като срокът за приключването й е 2 г. Мавродиев допълни, че заедно с компаниите, срещу които е подаден сигналът, се проверяват и тези, които са го подали. Между другото има интересни движения със стойността на дяловете (доходността) и при тези четири компании, каза Мавродиев.

Ако подалите сигнала имат 60% от пазара, то КЗК трябва да бъде сезирана веднагая защото това е картел, коментира Йордан Цонев от ДПС. Ако установим такива данни, веднага ще сезираме КЗК, обеща Мавродиев.

Инвестират ли пенсионните компании парите на клиентите си в свързани фирми, също предизвика интерес сред депутатите.

Ангел Джалъзов обясни, че в момента това много трудно може да бъде констатирано от КФН, защото един фонд може да инвестира в една колективна схема, тя - във втора, после - в трета, и т.н., докато парите стигнат до свързана фирма. Затова още през 2012 г. сме предложили законови поправки, които да дефинират по-точно понятието за свързани лица, каза Джалъзов. Мавродиев добави, че тези четири компании, подали сигнала, също са били санкционирани за сделки със свързани лица. Установяването на инвестиции на фондовете в акции на свързани лица се затруднявало от това, че част от тях се правят на чужди капиталови пазари, обясни още Джалъзов.

От КФН припомниха, че настояват и за други законови промения като намаляване на таксите с 40% и тройно вдигане на глобите за нарушения на пенсионните фондове. Сега максималната санкция е 50 хил. лв.

По време на дискусията стана ясно още, че ще се върви към замяна на минималната доходност, която фондовете трябва да гарантират на клиентите си с гаранционен фонд по подобие на този за банките. Причината е, че при срив на капиталовите пазари тя се оказва отрицателна.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8992
GBP 2.4796 2.4887 2.3158
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив