Бизнесът и синдикатите остават без влияние върху харченето на парите от осигуровки
Бизнесът и синдикатите на практика ще останат без никаква власт в управлението на здравната каса, макар че техните членове внасят 2/3 от осигуровките. Това става ясно от внесените в парламента промени в Закона за здравното осигуряване от БСП и ДПС. С тях се възстановява тристепенният модел на управление на касата чрез възстановяване на Събранието на представителите, Контролния съвет и Управителния съвет, който ще поеме функциите на Надзорния. Управителят на НЗОК ще стане директор и ще се избира с конкурс, а не от парламента. Така ще се парира евентуалното връщане на бившия управител Пламен Цеков, ако Конституционният съд реши, че освобождаването му е било противоконституционно.
Според предложенията Управителният съвет, който на практика ще контролира разходването на бюджета на НЗОК, остава от 9 членове, колкото са и в Надзора. Но държавата вече ще има петима представители вместо четирима, както досега, т.е. получава пълно мнозинство. Свой човек в ръководството на касата ще имат вече и общините, които също изпълняват държавни политики. В същото време заради увеличението на държавните гласове квотата на синдикатите и на работодателите от 4 души се реже наполовина, което обезсмисля участието им в съвета.
УС е органът, от който на практика зависи цялата дейност на НЗОК. Той провежда конкурса за директор, определя правилата, по които ще работи касата, гласува методиките за заплащане на различните дейности, размразява резерва, решава кога и на кого да се плати повече и т.н.
Според предложените текстове дори не се предвижда участие на работодателите в УС, а само двама на синдикатите. От друг текст в законопроекта обаче става ясно, че това е грешка и би трябвало да бъде поправена, като бизнесът и синдикатите получат по един глас. Най-вероятно вносителите не са били наясно, че работодатели и служители имат различно представителство. С лекота държавата може да постигне пълно мнозинство и в събранието на представителите, където ще има 12 от 25 гласа.
Очаква се работодатели и синдикати да се противопоставят сериозно на промените, тъй като те вече заявиха, че ще настояват управлението на касата да е право пропорционално на осигурителния принос.
Друга съществена промяна е преназначаване на служителите в касата на трудови договори, след като правителството на ГЕРБ ги направи държавни служители. Преподписването на договорите ще отвори врата за законна чистка в касата.
КОНТРОЛ
За засилване на контрола касата ще получи право да прекратява вече договори и с джипита и зъболекари, ако се установи отчитане на дейности, които не са извършени. В момента НЗОК има такова право само за договори с болници, за отделни клинични пътеки, при които е извършено нарушение, и със специалисти от извънболничната помощ.