Доктори лекуват на черно, нелегален анестезиолог слага упойки
Списъкът на 80 сгафили болници от 18 области в страната пусна Националната здравноосигурителна каса в интернет вчера.
Нарушенията на лекари и медсестри в тях са лъснали по време на внезапни проверки на районните здравноосигурителни каси през юни, разпоредени от шефа на НЗОК д-р Пламен Цеков.
От всички 83 проверени се оказва, че само три болници са без нито едно нарушение. Това са многопрофилните болници в Смолян и в Шумен, където е и третият отличник – онкологията.
Сгафилите болници са отнесли общо глоби за 405 429 лева.
Един от най-фрапантните случаи е във варненската „Св. Анна”, където са спипани двама лекари, работещи на черно без договори със здравната каса. В детското отделение пък било установено, че в цената на клиничната пътека са калкулирани лекарства, които изобщо ги няма в болницата. Оказало се, че въпросните парфалган и урбазон били купувани от родителите на децата. Заради този опит да бъде подведена касата болницата няма да получи полагащите й се 2142 лева, а глобата за докторите на черно е 3400 лева.
Инспекторите се натъкнали на нелегален анестезиолог в „Майчин дом”- Варна, който слага упойки, без да има договор с касата. В отделението по кардиология на болница „Св. Петка” във Видин пък в продължение на 24 часа след приемането на пациент с исхемична болест на сърцето не е направена оценка на риска предвид състоянието му, както изискват медицинските стандарти. За това нарушение глобата е 800 лева.
В многопрофилната болница в Белоградчик пък се оказало, че всички апарати за електромиография не работят. В същото време обаче там всекидневно се приемали болни с неврологични заболявания и инсулти, при които изследванията с такъв апарат са абсолютно задължителни. 343 625 лв. санкции ще отнесе многопрофилната болница във Враца заради пропуснати изследвания на пациенти с диабет. В отделението по физикална терапия на Първа частна многопрофилна болница в града проверяващите засекли подписан от лекар празен формуляр за епикриза. Освен това там попълвали дните за лечение и манипулациите на пациентите още преди да бъдат извършени.
В ендокринното отделение на болница „Св. Мина” в Пловдив пък инспекторите засекли два случая на изписани пациентки без окончателни диагнози. Изследванията на друга болна пък се подмятали без дата и час на извършването им.
.