23 Януари 2025, 01:10 Днес (0) | Вчера (0)

Благотворителността - модерна игра с данъчните отчисления

08 Юли 2004 09:05 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Три водещи финансови компании влизат в ТОП 10 на рейтинга на Forbes

В миналото благотворителността и меценатството бяха "запазена малка" на богатите.
Развитието на фондовите пазари, финансовите технологии включиха в благотворителността широк кръг от компании и частни инвеститори.
С развитието на законодателството, свързано с данъчното облагане се появяват модерни начини за намаляване на налоговата тежест.
Разширяването на системата на благотворителността се съпровожда от развитието на теоретически концепции, правила за стратегическо планиране и методи за оценка на реализацията на тези планове. Паралелно в САЩ беше създадена система от посредници-консултанти, осигуряващи due diligence, както и беше разработен механизъм за разпределение на финансовите потоци и контролът върху това.
Ръстът на икономиката на САЩ се изразява и в повишаване на активността на благотворителните организации и през миналата година. Според отчета на Giving USA, данните от който бяха публикувани през миналата седмица (пълният отчет ще излезе до средата на юли), общата сума на доброволните пожертвования, осъществена от физически лица, фондове, финансови институции и корпорации се е увеличила през миналата година с 2.8% до $240.72 млрд. Отчитайки индекса на потребителските цени (инфлацията), ръстът е 0.5 на сто, коментира Диана Евив (Diana Aviv), президент и главен изпълнителен директор на Асоциацията на организациите с идеална цел (Independent Sector).
От 1998 година насам пожертвованията за благотворителност в САЩ надвишават 2% от БВП на страната. Рекорд беше отбелязан през 2000 г. - 2.3% от БВП.
Според думите на Хенри Голдщтейн (Henry Goldstein) - президент на Giving USA Foundation, резултатите през миналата година са следствие на повишаването на приходите на американците, засилването на фондовите пазари в страната и ръстът на корпоративните печалби.
Трябва да се отбележи, че основен източник на информация за мащабите на благотворителността са данните на американската Служба за вътрешни приходи - IRS, получени на основата на статистическа обработка на данъчните декларации. Проблемът е в това, че IRS публикува данните две години след отчетния период.
За предоставянето на по-оперативна информация, ежегодните отчети на Giving USA се изпълняват от Center on Philanthropy на университета в Индиана, и се основават на непосредствени проучвания сред благотворителни организации, както и чрез изследване на иконометрични данни. След публикацията на IRS, данните на Giving USA се коригират.
Показателно е, че от всички благотворителни организации, предоставили данни на Giving USA за 2003 г., 55% са съобщили за повишаване на обема на пожертвованията спрямо предходната година, 8% не са отбелязали съществени промени в обемите, като само 37% са съобщили за намаляването на този показател.
Преводите от частни лица, които са в размер на 74.5% от общия обем, са се повишили с 2.5% до $179.4 млрд.
В САЩ благотворителните програми могат да се осъществяват от името на частни лица, организации и компании. Разпространена форма на реализация на частната благотворителност са специализираните фондове - Donor Advised Fund.
За откриване на банкова сметка (Charitable Gift Account) при тях, като правило са достатъчни $10000 (в някои фондове минималната изисквана сума е $25000).
Средствата се намират по тези сметки, докато донорът не разреши да се отпише определена сума (по правило - кратна на $250) в нечия полза.
Средствата по тези сметки като правило се инвестират, така че сумата с течение на времето може да расте.
Аналогично на други финансови услуги, за откриване и водене на благотворителните сметки се взима комисионна. Най-често тя е в размер на 0.50% до 2% от сумата. Комисионната е по-висока от непосредствен превод на средства, но е по-ниска от регистрирането на собствен благотворителен фонд.
Първият Donor Advised Fund е създаден от Fidelity през 1992 г. В момента подобни фондове се предлагат от практически всички инвестиционни компании, като Vanguard, Charles Schwab (SCH) и T. Rowe Price (TROW), както и от множество финансови институции.
Според експерти, все по-актуални стават благотворителните завещания на недвижима собственост. Подобни пожертвования позволяват съществено да се понижи размера на дължимия данък, или даже да се избегне. Размерът на данъчната отстъпка се изчислява по пазарни механизми, като например закупено за $25000 някога имущество, което в момента струва $100000, позволява на донора да получи данъчна отстъпка в размер на $100000.
Като пример при Schwab Fund for Charitable Giving, минималната сума за откриване на сметка е $10000. Средствата могат да бъдат инвестирани в пет взаимни фонда, придържащи се към отделни инвестиционни стратегии и предлагащи различен размер на доходност.
1) Excelsior Mid Cap Value Fund (UMVEX), 2) Schwab MarketTrack Growth Portfolio (SWHGX), 3) Schwab MarketTrack Conservative Portfolio (SWCGX), 4) Excelsior Intermediate-Term Managed Income Fund (UIMIX), 5) Schwab YieldPlus Fund, Select Shares (SWYSX).
Корпоративна Америка активно участва в благотворителността. Това всъщност е и модерна игра с данъчните отчисления.
Интересна концепция за развитие на корпоративната благотворителност предлага Марк Бениоф (Marc Benioff) - председател и главен изпълнителен директор на софтуерната компания Salesforce.com. Поддържайки формирането на нов тип благотворителност, той предлага отказ от термина "корпоративна филантропия" и замяната му с "интегрирана корпорация".

Рейтинг на американските компании за 2002 г. по най-голям обем отделени средства за благотворителност в парично изражение(виж таблицата)

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8884
GBP 2.4796 2.4887 2.3131
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив