Важните за много икономически области детайли в данъците, акцизите и бюджета за следващата година остават неясни и ще се решават "на тъгъдък", стана ясно във вторник, след като Ахмед Доган влезе в тежък конфликт с финансовия министър Милен Велчев
ДПС се запъна и не прие предложението на Велчев за орязване на субсидиите на контролираните от тях фондове "Земеделие" и "Тютюн" с общо 25 млн. лв. Това се налага заради отстъпките на правителството, направени отново под натиска на коалиционния партньор, за намаляване на най-ниската ставка по данък общ доход, плащането на 80% от болничните и увеличаването на необлагаемия минимум. Според разчетите на финансовото министерство всичко това струва на хазната общо 70 млн. лв.
Противоборството между коалиционните партньори стесни до около 10 дни времето за разглеждане на пакета бюджетни закони за догодина.
Яростният отпор на ДПС наложи спешна среща във вторник следобед между министър Велчев и премиера Симеон Сакскобургготски. Сигурен съм, че ще намерим компромисен вариант и бюджетът ще бъде приет, каза министърът на излизане от Министерския съвет.
По-рано през деня на въпрос дали има опасност това да не се случи, ако не бъде постигнато съгласие с ДПС, Велчев отговори: "Естествено, че има опасност, но смятам, че дотам няма да се стигне."
Въпреки продължилата няколко часа среща между него и депутати от ДПС до конкретни резултати не се стигна. Още повече че лидерът на движението Ахмед Доган не присъства на нея, въпреки че предварително беше обявено участието му. Това обаче не попречи на Доган пред журналисти да изрази своето становище. Той нарече тенденциозно предложението на Велчев да орежат субсидиите за фондовете "Земеделие" и "Тютюн", което според представители на ДПС ще засегне лица в "неравностойно социално положение". Според Доган трябва да се преразгледа цялата макрорамка на бюджета, за да се прецени откъде да дойдат средствата. "Ако държавата е стигнала дотам да се вземат пари само от фонд "Земеделие" и фонд "Тютюн", значи държавата е много зле", заключи Доган.
Оставаме в диалогов режим, без да имаме идея да отстъпим и на йота от позицията си за намиране на други компенсаторни механизми. ДПС ще даде своя принос, но сме категорични, че не можем да говорим за намаление на субсидиите даже и с лев, заяви след срещата зам.-председателят на парламентарната група на ДПС Лютви Местан.
И двете страни подчертаха, че разговорите ще продължат, но изходът от тях не е ясен, тъй като никой не иска да отстъпи. Не можем да намалим заплатите, пенсиите, субсидиите за общините - остава издръжката на министерствата, субсидиите за реалния сектор и тези за БДЖ и двата фонда, аргументира се Велчев.
"Трябва да се видят резервите по отношение на разходите на министерствата и ведомствата", опонира Местан. От движението са съгласни и с изричен запис в Закона за бюджета за 2004 г. при преизпълнение на приходната част приоритетно да бъдат компенсирани засегнатите от подобно решение ведомства.
За Велчев обаче това е невъзможен вариант - за да се компенсира оформилата се дупка - 70 млн. лв., ще трябва издръжката на ведомствата да спадне със 70 на сто спрямо тазгодишната.
До късно вечерта не беше ясно и какво ще е политическото решение за акцизните ставки на пропан-бутана и течните горива. В края на деня депутатите от бюджетната комисия приеха компромисен вариант акцизът за газа да се увеличи с 80 лв. вместо планираните 100, като за сметка на това ставката за бензините нарасне с 55 лв. вместо с 50 лв.
Приетите решения обаче няма да укротят страстите на засегнатите от промените. Преди дни се разрази истинска война между газоразпространителите и големите петролни компании, като и двете страни обявиха, че са в готовност за стачни действия. Заради протестите на таксиметровите шофьори Велчев заяви, че е възможно съотношението между ставките на бензините и пропан-бутана да бъде променено, като акцизът за пропан-бутана намалее за сметка на бензините, каквото и решение беше прието от бюджетната комисия.
Открит остава и въпросът за капиталовите разходи на общините. Преди две седмици зам.-председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Алиосман Имамов отбеляза, че тези разходи са понижени от 3 до 8 пъти в сравнение с настоящата година.
ДПС и НДСВ са постигнали споразумение само по въпроса за финансирането на общинските болници, стана ясно след срещата на Велчев с депутатите от движението. Коалиционните партньори са категорични, че 90 млн. лв. от бюджета на здравната каса трябва да бъдат прехвърлени към Министерството на здравеопазването (МЗ) и с тях да се финансират общинските болници. Идеята е от следващата година лечебните заведения да получават финансиране от касата за лечение на диагнози по т. нар. клинични пътеки и от министерството според извършената дейност. В бюджета на касата се предвиждат 245 млн. лв., с които според директора й д-р Димитър Петров могат да бъдат покрити около 105 клинични пътеки. Министерството ще разполага с 280 млн. лв. за всички лечебни заведения, като средствата ще се плащат за болести, за които болниците нямат договори с касата. Вчера обаче Кирил Ананиев, зам.-министър на финансите и председател на управителния съвет на касата, съобщи, че е внесено и друго предложение, свързано с финансирането на общинските болници. То предвижда към министерството да бъдат пренасочени само 40 млн. лв., а 50 млн. лв. да останат в здравната каса и с тях да бъде покрито лечението по повече клинични пътеки.