16 Януари 2025, 23:59 Днес (1) | Вчера (1)

МВФ: Рисковете пред глобалната икономика се увеличават

12 Април 2007 09:45 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Рисков фактор в т. нар. “нова Европа” е високото ниво на кредитиране на частния сектор предизвиквано от силните макроикономически резултати и от експанзията на чуждите инвестиции

В навечерието на пролетните срещи на двете главни международни финансови институции, МВФ и Световната банка, които ще се проведат в края на тази седмица, МВФ публикува анализа си на световния финансов пазар. В доклада се изтъква увеличаването на рисковете в сравнение с 2006 година. Докладът за световната финансова стабилност на Международния валутен фонд потвърждава, че благоприятните икономически тенденции продължават. Едновременно с това обаче отбелязано е увеличаване на рисковете. Според МВФ рисков фактор е дестабилизирането на американския финансов пазар, което може лесно да “прелее” в други сектори на американската икономика и съответно да се отрази отрицателно на световните финанси.
Наблюдава се и общо отслабване на кредитната дисциплина, което създава уязвимост на кредитиращите институции към икономически шокове. Директорът на отдела за финасов капитал към МВФ Хайме Гаруана заяви при публикуването на доклада, че някои пазарни развития напоследък напомнят, че рисковете за световните финанси не са изчезнали, и че в условията на глобализиран пазар евентуална криза би била много опсана, тъй като може да се разрази светкавично и да не остави време за реагиране.
В доклада се отделя много място на новите пазари, сред които са и източно-европейските. Те имат силни основни показатели, но бързото нахлуване на капитал в някои от развиващите се източно-европейски държави може да застраши тяхната финансова стабилност. Рисков фактор в т. нар. “нова Европа” е високото ниво на  кредитиране на частния сектор предизвиквано от силните макроикономически резултати и от експанзията на чуждите инвестиции. Кредитният бум се дължи главно на ипотечни и потребителски заеми, посочва се в доклада, но задължеността на домакинствата все още е по-ниска от тази в 15-те най-развити държави-членки на ЕС. 
Банковият сектор в Източна Европа също е застрашен от рискове, въпреки че е относително стабилен. На главно място сред рисковете е нарастващото кредитиране в чужди валути. България и балтийските държави, донякъде Хърватска, са силно застрашени от това, че повечето от половината от отпусканите заеми са в чужди валути. Друг голям риск за тези държави идва от пазара на недвижими имоти, който поради раздутите цени може да рухне, казва се в доклада. Държави като България могат да пострадат също и от намаляване или прекратяване на потоците на външното финансиране.
Големи теми в този доклад на МВФ са дългосрочните световни тенденции: движението на глобалния капитал и инвестициите, и глобализирането на финансовите институции, най-вече банките. Глобализирането на банките се чувства и в Източна Европа, където чуждият контрол върху банките от 25% през 1995 е достигнал 58% през 2005.
В 10-те източно-европейски държави, които се присъединиха към ЕС през 2004 година, финансовият пазар се доминира изцяло от чужди банки.
 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 16 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8988
GBP 2.4796 2.4887 2.3197
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив