Комисията представи план за действие на ЕС за укрепване на киберсигурността на болниците и доставчиците на здравни услуги . Тази инициатива е ключов приоритет през първите 100 дни от новия мандат, целящ да създаде по-безопасна и по-сигурна среда за пациентите, съобщава Генерална дирекция за комуникация на общността.
Само през 2023 г. страните от ЕС съобщиха за 309 значими инцидента с киберсигурността, насочени към сектора на здравеопазването – повече от всеки друг критичен сектор. Тъй като доставчиците на здравни услуги все повече използват цифрови здравни досиета, рискът от заплахи, свързани с данните, продължава да нараства. Много системи могат да бъдат засегнати, включително електронни здравни досиета, болнични системи за работен процес и медицински устройства. Такива заплахи могат да компрометират грижите за пациентите и дори да изложат живот на риск.
За да се справи с тези предизвикателства, ЕС работи за укрепване на сектора на здравеопазването и за по-голяма устойчивост срещу киберзаплахи. Новият план за действие се основава на съществуващото законодателство, като общоевропейското законодателство относно киберсигурността, и разширява обхвата си, за да включи общи практики . Той се фокусира върху предотвратяването , откриването, смекчаването на въздействието и възпирането на кибернетични заплахи. Планът също така има за цел да създаде общоевропейски център за поддръжка на киберсигурността , който да предоставя по-специализирани насоки на болниците и доставчиците на здравни услуги. До края на годината той ще бъде допълнително усъвършенстван чрез подход на сътрудничество и ще бъде въведен постепенно през следващите 2 години.
Дигитализацията на сектора на здравеопазването позволява по-добри услуги за пациентите чрез иновации, заедно с много други предимства. ЕС остава ангажиран с насърчаването на здравна среда, в която технологията дава възможност на пациентите, подобрява грижите и подкрепя здравните специалисти.