Институт за пазарна икономика
Националният осигурителен институт смята, че е невъзможно да се намалят осигуровките до 10%, каквото е нашето предложение.
Според НОИ разходите за социално и здравно осигуряване са 4,54 млрд. лв. А приходите му от вноски са 3,84 млрд. лв. Значи НОИ работи със 700 млн. лв. трансфер от бюджета.
Пресмятанията на НОИ са направени при допускането, че осигурителната ставка от 10% трябва да покрива всичките му разходи. И е доказано, че 10% ставка не стига те да се покрият.
И в момента
приходите на НОИ не покриват разходите
Затова изчисленията, че са нужни 40 млрд. лв. облагаеми доходи, за да е възможно въвеждането на 10% осигуровки, не са реалистични.
Според Министерството на финансите загубата на приходи от 10% ставка ще доведе до 2,2 млрд. лв. по-малко приходи. А според НОИ загубата ще е 2,94 млрд. лв. Разликата от 740 млн. лв. не се нуждае от
коментар.
В бюджета на НОИ са заложени разходи за 4,54 млрд. лв. 700 млн. от тях са от бюджета. Той изплаща здравните и осигурителните вноски на бюджетните служители, а те възлизат на повече от 1 млрд. лв.
Освен това бюджетът поема и здравноосигурителните вноски за пенсионерите, безработните и децата до 18 г., които са над 200 млн. лв.
Около 100 млн. лв. са осигуровките за безработни, социално слаби и др. Така бюджетът внася в НОИ 2 млрд. лв.
Приходите на НОИ, нужни за нормалното му функциониране извън бюджета, стават 2,5 млрд. лв.
Според НОИ при 10% ставка приходите биха били около 900 млн. лв. Но при ниската ставка
ще намалеят стимулите за избягване на плащането на осигуровки
В резултат - ще има нарастване на приходите от поне 400 млн. лв. Така общите приходи от осигуровки ще стигнат 1,3 млрд. лв.
Когато осигуровките са високи, облагаемият доход е нисък. Ако осигуровките станат 10%, ще се увеличи облагаемият доход. Освен това намалелите стимули за укриване на доходи също ще увеличат
облагаемия доход. Този допълнителен доход ще бъде обложен с данък от 10%. Двата ефекта се оценяват на около 480 млн. лв.
И така, от необходими 2,5 млрд. лв. приходите ще покрият около 1,8 млрд. лв.
Нужни са още 700 млн. лв., които могат да се осигурят от бюджета при свиване на най-неефективните разходи: намаляване на заетите в бюджетната сфера (сега са 440 хил. души), намаляване на субсидии
за губещи дейности, съкращаване на някои разходи за дълготрайни активи, ползване на преизпълнението на приходната част и др.
Изводът - при 10% преки данъци и осигуровки е възможно не само изплащане на сегашните пенсии, но и увеличението им.