Анализ на BA-CA: Една от всеки пет банкови транзакции в ЦИЕ се осъществява от австрийска банка Обемът на новите заеми в следващите десет години ще надхвърли 450 млрд. евро.
Делът на международните банки катo активи в банковия сектор в «Нова Европа» продължава да нараства. В момента чуждестранните финансови институции притежават 66% от активите (на база активи според акционерен капитал), като повече от една четвърт от тях са на австрийски банки. Това е резултат от изследване на «Банк Аустрия Кредитанщалт» (BA-CA).
BA-CA е собственик на HVB Bank Biochim в България и през изминалата седмица заедно с нея подписа споразумение за придобиването на "Хеброс Банк".
"Ако се вземат за база общите активи на банките в ЦИЕ, в които чуждите банки имат мажоритарен дял, може да се види, че около три четвърти от банковия бизнес в ЦИЕ се осъществява от международни банки", коментира Мариане Кагер, главен икономист на BA-CA.
Банковите сектори на новите страни членки на Европейския съюз и страните-кандидатки (България, Румъния и Хърватия) се доминират от чужди банки, с изключение на Словения и Латвия. В Чехия, Словакия, Естония, Литва, Хърватия и България, чуждите банки притежават около 80% и повече от банковия сектор.
Продължава динамичният растеж в ЦИЕ
За 2004 г. икономистите на BA-CA очакват общите активи (в местна валута) на всички чужди банки в ЦИЕ да се увеличат с 12%. "Банките в региона растат със значително по-бързи темпове от
финансовите институции в еврозоната, където очакваме растеж от 5%", коментира Мариане Кагер.
Кредитирането се увеличава с 15%, което е значително по-висок ръст от очакваните 5% за еврозоната. Това означава, че банковият сектор в ЦИЕ е в период на засилен възход, което е характеристика на сектора през последните три години. През този период обемът на кредитите нарастваше средногодишно с 13%, в сравнение със само 4% в еврозоната. Най-силен ръст на заемите имаше в България и Румъния, следвани от Прибалтийските републики, Хърватия и Унгария.
Според икономистите на BA-CA това положително развитие може да се обясни от силното икономическо представяне на региона, стабилизацията на банковия сектор и огромното увеличаване на търсенето на
банкови продукти и услуги. "През следващите десет години очакваме заемите да нараснат с над 250%, а депозитите с около 170%", каза главният икономист на BA-CA. В абсолютни цифри това означава
допълнителни заеми за над 450 млрд. евро.
Икономистите на BA-CA очакват най-силен растеж на заемите да има в Румъния (повече от 470%) и в България (над 360%)
.
Австрийските банки имат най-голям дял
Австрийските банки държат водещата позиция сред чуждестранните банки в ЦИЕ. Те притежават 28% от всички активи на чужди банки. "Една от всеки пет транзакции в ЦИЕ се прави от австрийска банка", каза Мариане Кагер. Италианските банки имат 12% от активите, следвани от белгийските - 9%. Сред банките с пряка мажоритарна собственост в местни банки на поне пет от новите страни-членки на ЕС "Банк Аустрия Кредитанщалт" води в класацията пред италианската "УниКредит" и австрийската "Райфайзен Централбанк".
Перспективи: дългосрочен растеж
Очакванията на икономистите на BA-CA за ЦИЕ са много благоприятни. В момента обемът на заеми на човек от населението с 1,600 евро, което е 7% от показателя за еврозоната. При положение, че се
очаква повече от 250% ръст на кредитите в следващите десет години, то може да се предвиди, че на човек от населението ще се падат 6,000 евро до 2013 г. или 17% от очакваните данни за еврозоната.
"Това показва значителен потенциал за растеж в региона на ЦИЕ", каза Мариане Кагер.
"Банк Аустрия Кредитанщалт" е най-голямата банка в Австрия. Тя отговаря за пазарите в ЦИЕ в рамките на HVB Group. Понастоящем банката има дейност в 11 страни от ЦИЕ, където притежава активи от около 27 млрд. евро към 30 септември 2004 г. 16,500 служители обслужват около 4.2 млн. клиенти в региона. Наскоро The Banker и Euromoney определиха BA-CA за "Банка на Годината в ЦУЕ" и "Най-добра банка в ЦИЕ