Анализ на Теменуга Ненова, изпълнителен директор на ЗПАД „Алианц България"
Годината се характеризираше с изключително активни атмосферни процеси - интензивни градушки, проливни дъждове и бури, които обхващаха няколко района едновременно. Пострадаха почти всички култури - есенни и пролетни, но най-вече в районите на гр. Силистра, Добрич, Стара Загора, Пловдив, Първомай и Чирпан, Варна, Кюстендил, Разград, Хасково.1. Щетите при застраховка на селскостопански култури до края на месец август възлизат на 1,5 млн.лева. Най-големи са пораженията от риска „градушка" - около 70%. Изплатени са обезщетенията за есенните култури и за трайните насаждения. Предстои изплащане на щетите на пролетните култури.
2. Предложенията ни за подобряване на взаимоотношенията между застраховате-лите и застрахованите са:
- Въвеждане на задължителна застраховка на селскостопански култури, макар и на минимални застрахователни суми на декар. Това би могло да гарантира покриването на известни загуби за селскостопанските производители и би разширило обхвата на застрахованите площи при застрахователите. Към настоящия момент се застраховат около 20% от обработваемите площи в страната главно по линия на усвояване на средства от кредитни линии на ДФ „Земеделие" и банките.
По застраховки на МПС щетите от падналите градушки възлизат на около 1,8 млн.лева. Щетите по имуществени застраховки от началото на годината от природни бедствия са около 1 млн.лева. Само от последната градушка (25.06.2002 г.) претенциите са за около 300 000 лв., от които вече са изплатени около 100 хил.лева.
3. По наше мнение организирането на застрахователен пул за защита на застрахованите срещу катастрофични рискове се забавя. Структурирането на такъв пул и изграждането на тарифи за отделните рискове трябва да се базира на надеждни статистически данни, които да бъдат одобрени от отделните участници в застрахователния пул.