Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) публикува днес своя подход в подкрепа на целта за опростяване на регулирането и намаляване на административната тежест за повишена европейска конкурентоспособност.
За постигане на балансиран и надежден резултат EIOPA призовава за по-интелигентно, по-хармонизирано регулиране, заедно с по-ефективен надзор на ниво ЕС. Това би могло да създаде идеални условия за европейските предприятия да процъфтяват на единния пазар, като същевременно защитава правата на потребителите и поддържа финансова стабилност.
На фона на нарастващата несигурност и появата на нов геополитически ред, Европа трябва да направи повече, за да насърчи процъфтяваща и устойчива икономика, като същевременно гарантира стабилна защита на потребителите и равни условия за бизнеса.
EIOPA вярва, че опростяването и намаляването на тежестта биха могли да бъдат значим катализатор за растеж. Важно е рационализирането на нормативната уредба да има за цел създаването на по-силна и по-сплотена рамка в целия ЕС чрез премахване на ненужните различия между държавите-членки. Регулаторното опростяване трябва да дава приоритет на интересите на ЕС пред националните, като предотвратява фрагментирането на пазара чрез холистичен, дългосрочен подход. То в никакъв случай не трябва да води до просто прехвърляне на регулаторната тежест и да води до възникване на нови национални задължения там, където изискванията на ЕС са били намалени.
Регулаторното опростяване обаче не трябва да става за сметка на ефективния надзор. Поради това EIOPA ще оцени внимателно кои данни са от съществено значение за работата на надзора.
Балансиран подход, по-широк фокус
EIOPA подкрепя регулаторни инициативи, които насърчават по-конкурентоспособна икономика на ЕС по балансиран и устойчив начин. В рамките на своите правомощия и дори преди инициативата на Комисията, EIOPA напредва в опростяването на нормативната уредба във всички области на своята работа чрез:
- съкращаване на указанията за Платежоспособност II,
- рационализиране на шаблоните за отчитане и намаляване на точките от данни за отчитане по Платежоспособност II,
- въвеждане на принципи на пропорционалност, където е възможно,
- трайно намаляване на честотата на стрес тестовете за застрахователи и ИППО, и
- насърчаване на рационализирането на изискванията, свързани с разкриването на информация за продукта, дизайна на продукта и процесите на продажба.
Що се отнася до устойчивостта, EIOPA ще подкрепи Комисията при опростяването на отчитането на устойчивостта в Европа, като същевременно гарантира достъп на (пре)застрахователите и пенсионните фондове до надеждни и стандартизирани данни за управление на климатичните рискове.
Създаване на политики и надзор
Опростяването трябва да започне на най-ранните етапи от законодателния процес на ЕС, тъй като мандатите, определени в регламента, имат въздействие в реалния живот по отношение на задълженията на индустрията и надзорните отговорности. По-голямото участие на EIOPA по време на преговорите на ниво 1, особено за хоризонталното законодателство, би помогнало да се осигури солиден технически принос за съзаконодателите по отношение на необходимостта от конкретни мандати. Някои области биха могли да се възползват от по-нататъшна хармонизация, за да се премахнат разпокъсаността и бариерите за навлизане, които регламентът за минимална хармонизация може да породи.
За да се гарантира добре функциониращ единен пазар, силното сближаване на надзора е от съществено значение. В този контекст по-силен мандат на ниво борд на EIOPA би спомогнал за намаляване на сложността и повишаване на ефективността. В специфични области, като например надзора на трансгранични предприятия, по-последователното правоприлагане в цялата юрисдикция би могло да засили цялостната ефективност на надзора, да насърчи равни условия и по-ниска административна тежест – в крайна сметка да повиши конкурентоспособността.
Петра Хиелкема, председател на EIOPA, каза : " Опростяването на нормативната уредба и намаляването на тежестта са важни и възможни. И все пак, те трябва да се разглеждат като средство за постигане на целта, а не като самата цел. Крайната цел в края на краищата е да се създаде по-устойчива и конкурентоспособна европейска икономика, където бизнесът може да процъфтява, потребителите са добре защитени и се поддържа финансова стабилност. Усилията за опростяване на регулирането трябва, според нас, да бъдат успешни правилният баланс, гарантиращ, че рационализирането води до по-силна, по-сплотена рамка, вместо да въвежда нови пропуски, несъответствия или непредвидени тежести другаде."