Двадесетте общозастрахователни дружества реализираха през първото шестмесечие на тази година общ премиен приход в размер на 274.4 млн. лв. Това е ръст от 27.8% в сравнение със същия период на 2002 г., показват данните на Комисията на финансов надзор.
"Увеличението е с 8.4 процентни пункта по-високо от темпа на прираст за цялата 2002 г. в сравнение с 2001 г. и потвърждава тенденцията на стабилно динамично развитие на този пазар", заяви за "Дневник" Румен Гълъбинов, зам.-председател на КФН и ръководител управление "Застрахователен надзор". Запазва се статуквото в класацията на най-големите застрахователни компании, като "Булстрад" продължава да е лидер с 61.8 млн. лв. брутни премийни приходи. Пазарният му дял спада леко до 22.53% при 25.3% по същото време на миналата година, въпреки че постъпленията от полици се увеличават с около 14 на сто. Вторият в класацията "Алианц България" отчита ръст в приходите си от около 20% в сравнение с юни 2002 до 49.9 млн. лв.
Пазарният дял също спада с около един процентен пункт до 18.19%. На трето място е "ДЗИ-Общо застраховане" с приходи за 38.6 млн.лв. Въпреки отчетения ръст в този показател от 25.6% закупеното през 2002 г. от Емил Кюлев дружество губи съвсем малко от пазарния си дял, който вече е 14.07% при 14.27% по същото време на миналата година.
Много амбициозен ръст от 52% в приходите си показва "Бул инс", който остава на четвърто място, но спокойно може да оспорва третата позиция, тъй като приходите му са 38.26 млн. лв. Пазарният дял на компанията е 13.94%. "Продължава тенденцията на слаба деконцентрация на пазара, ако се анализират първите три дружества спрямо останалите. През първите шест месеца на тази година на трите най-големи дружества се падат 54.79 % от пазара по общо застраховане срещу 58.95 % за същия период на предходната година. Но ако се прибави и четвъртото - ЗД "Бул инс" АД, пазарният дял на първите четири е 68.73 %, което представлява 2/3 от пазара", коментира още Гълъбинов.
В същото време последните десет компании от пазара държат общ пазарен дял от едва 9%. Най-впечатляващ е ръстът на "Виктория", чиито приходи от застраховки нарастват девет пъти. Причина за това е най-вече фактът, че дружеството беше закупено наскоро и тръгна от ниска база.
В постъпленията на застрахователните компании най-сериозен дял от 32.68% има полицата "Автокаско", следвана от "Гражданска отговорност" с 28.05% и "Пожар" и "Природни бедствия" с 20.54%.
"Във вътрешноструктурно отношение при премийния приход не настъпиха съществени промени. Делът на автомобилните застраховки ("Каско" и "Гражданска отговорност") остана практически непроменен - 60.73% срещу 60.77%. Като положително може да се отчете нарастването на дела на застраховките "Пожар и природни бедствия" и "Щети на имущество" от 23.42% на 25.21% поради доброто развитие на риска при тази група застраховки", смята ръководителят на "Застрахователен надзор".
Изплатените обезщетения по общото застраховане през първото полугодие са били 90.9 млн. лв. срещу 91.0 млн. лв. за първото шестмесечие на 2002 г.
"Намалението на този показател, макар и минимално, заедно с вече посоченото силно изпреварващо увеличение на темпа на прираст на премийния приход създава отлична основа за подобряване на квотата на щетимост и реализиране на по-добри застрахователно-технически резултати", заяви още Гълъбинов. Най-сериозен дял в изплатените обезщетения имат автомобилните полици. Сумата за удоволетворяване на предявени претенции е нараснала значително (с 2.71 процентни пункта), като делът им вече в общите обезщетения в сектора достига 80.52%. "Това не може да бъде оценено позитивно, тъй като е доказателство за увеличената щетимост по водещите застраховки в бранша, която води до влошаване на застрахователно-техническите им резултати и трябва да бъде компенсирано с положителните резултати по останалите общи застраховки", коментира резултатите Румен Гълъбинов.