25 Януари 2025, 21:29 Днес (0) | Вчера (2)

На ръба на нова криза

08 Август 2011 09:37 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Последиците за останалия свят може да са катастрофални, предупреждава германски професор по икономика

Рейтингът на кредита на САЩ ще понесе нови шокове, счита реномираният германски професор по икономика Клаус Цимерман. В статия за Handelsblatt икономистът предрича, че както са тръгнали нещата, последиците за останалия свят може да са катастрофални. Според Цимерман, цитиран от DarikFinance, ако сме научили нещо от кризата през 2008 г., то е, че днешните финансови пазари със своите огромни и постоянно движещи се финансови маси са в състояние буквално за една нощ да сринат световната икономика. „Сега сме точно на ръба на нова криза, която ще отслаби световния икономически мотор, затова е необходимо да сме изключително внимателни“, пише той.
Но трябва да признаем, че проблемите, които сега ни занимават, от много време бяха известни, особено на финансовите пазари. Например че държавите не водят благоразумна фискална политика или че централните банки се надпреварват да викат инфлацията. Общо взето структурните проблеми на Гърция и САЩ са отдавна известни.
В миналото са правени малки политически напредъци в проблемните области, но днес вече е необходима устойчива международна стратегия за справяне с кризата, счита Цимерман. Според него понижаването на кредитния рейтинг на САЩ до ниво АА+ е драматичен призив за решаване на задълбочилите се структурни и бюджетни проблеми на страната. Компромисът между американските политици миналата седмица е само временно решение, което ще работи до следващите президентски избори. Междувременно е вероятно и другите рейтингови агенции да накажат Щатите за неблагоразумната им политика. 
Пазарите ще се успокоят, само след като видят стабилизиране на бюджета – но единствено орязване на разходите няма да е достатъчно. Ако се прибягва където не трябва да ножицата, икономическият растеж ще отслабне и безработицата ще се задълбочи. САЩ няма да могат да се справят без съществени повишения на данъците. 
Анализите ясно показват, че без чувствително повишение на данъците на най-богатите американци, финансовите и икономически проблеми на страната няма да бъдат решени. Възможно е като алтернатива и въвеждане на ДДС, но това е проблемен в политическо отношение ход. Така или иначе, в периода 2002 – 2009 г. приходите от данъци и социални осигуровки в САЩ са средно 24% от БВП, докато средното за ОИСР е 35%.
Драматичните дългови проблеми на САЩ и Европа засягат също и икономическите интереси на страните от БРИК, коментира в заключение професорът. Така че тематиката на следващата среща на Г20 в началото на ноември е в общи линии ясна.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив